Orion z europejskim modułem serwisowym!

0

Airbus otrzymał od ESA kontrakt na budowę modułu serwisowego załogowego statku Orion. Pierwszy raz w historii dostarczy kluczowy system dla amerykańskiego programu lotów załogowych dostarczy Europa.

Airbus Defence and Space, jedna z największych firm branży kosmicznej na świecie, podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt na rozwój i budowę modułu serwisowego statku Orion, przyszłego amerykańskiego załogowego statku kosmicznego.

Elementy składowe statku Orion / Credits: NASA

Elementy składowe statku Orion / Credits: NASA

Wart 390 milionów euro kontrakt obejmuje budowę systemu napędowego, systemu zasilania, kontroli termicznej i centralnych urządzeń podtrzymywania życia. To pierwszy raz w historii, gdy europejski dostawca dostarczy do amerykańskiego projektu kosmicznego kluczowe elementy statku załogowego. Jest to efekt decyzji podjętej w grudniu 2012 roku, gdy NASA i ESA zgodziły się, aby Orion był został wyposażony w europejski moduł.

Moduł powstanie w oparciu o doświadczenie zebrane przy projektowaniu, budowie i eksploatacji automatycznych statków transportowych ATV, które dla ESA budował właśnie Airbus, a które zaopatrywały Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Umowę podpisano 17 listopada w Berlinie w obecności Brigitte Zypries, federalnego koordynatora niemieckiej polityki kosmicznej.

Projekt modułu serwisowego został zaaprobowany przez ESA w maju 2014 roku. Projekt szczegółowy, wraz z pierwszym sprzętem, ESA ma zaakceptować w listopadzie 2015 roku. Wtedy też rozpocznie się faza certyfikacji i zasadnicza faza budowy modułu.

Moduł serwisowy będzie częścią statku Orion w misji Exploration Mission 1, zakładającej bezzałogowy lot przez punkty równowagi układu Ziemia-Księżyc. Będzie ona połączona z lotem kwalifikacyjnym amerykańskiej rakiety SLS.

(AD&S)

Comments are closed.