Spacery kosmiczne na stacji ISS

0

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez astronautów przeprowadzone zostały dwa spacery kosmiczne.

Pierwszy z dwóch opisywanych spacerów kosmicznych odbył się 15 października. W przestrzeń na 6 godzin i 34 minuty wyszedł Reid Wiseman i Barry Wilmore. Głównym celem tego spaceru była wymiana regulatora zasilania SSU (Sequential Shunt Unit), który od kilku miesięcy pozostawał niesprawny.

Astronauci NASA, Reid Wiseman (po lewej) oraz Barry Wilmore podczas prac na spacerze kosmicznej

Astronauci NASA, Reid Wiseman (po lewej) oraz Barry Wilmore podczas prac na spacerze kosmicznej / Credits: NASA TV

Niedziałająca poprawnie od maja jednostka SSU nie pozwalała na transfer energii z panelu słonecznego 3A, przez co stacja ISS posiadała w tym czasie siedem kanałów zasilania. Usterka nie była mocno uciążliwa, jednak wpływała na możliwości związane z zasilaniem różnych eksperymentów naukowych.

Cechą szczególną zadania była konieczność przeprowadzenia go w nocy, w momencie niegenerowania energii elektrycznej przez panele słoneczne. Po wykonaniu głównego zadania astronauci skupili się na przygotowaniach do zmian w konfiguracji stacji planowanych na przyszły rok.

Wiseman i Wilmore przemieścili sprzęt w przygotowaniu na zmianę miejsca położenia modułu Leonardo (PMM, Permanent Multipurpose Module), co planowane jest na lato 2015 roku. Wspomniany manewr, oraz instalacja adaptera cumowniczego, będą stanowiły etapy przygotowawcze przed dodaniem możliwości cumowania nowych, komercyjnych statków załogowych.

Kolejna EVA, trzecia dla załogi Ekspedycji 41., odbyła się w ostatnią środę (22.10.2014). Na trzy godziny i 38 minut w przestrzeń kosmiczną wyszedł Maksim Surajew i Aleksandr Samokutiajew. Pierwszym zadaniem kosmonautów było zdeponowanie eksperymentu Radiometrija z modułu Zwiezda, którego celem było zbieranie danych sejsmicznych.

Do następnych zadań należało zdjęcie osłony ochronnej z jednego eksperymentu, sfotografowanie eksperymentu Expose-R, pobranie próbek z powierzchni zewnętrznej stacji, a także usunięcie dwóch zbędnych anten z modułu Poisk.

Comments are closed.