Skok spadochronowy z 41,4 km (24.10.2014)

0

Bez większego rozgłosu odbył się 24 października 2014 roku rekordowy skok spadochronowy z wysokości 41,4 km. Skok wykonał Alan Eustace w ramach projektu Paragon StratEx.

Dwa lata temu, 14 października 2012 roku, doszło do skoku Felixa Baumgartner’a w ramach programu Red Bull Stratos. W trakcie tego skoku, wykonanego z rekordowej wysokości 38969 metrów, Felix stał się pierwszym człowiekiem, który własnym ciałem przekroczył prędkość dźwięku. Maksymalna prędkość, jaką zanotowano w tym skoku, wyniosła 1,25 Mach. Skok rozpoczął się w stratosferze, w przestrzeni bardzo rzadko odwiedzanej przez człowieka, w zasadzie jedynie podczas powrotów statków kosmicznych.

Przygotowania oraz skok Felixa Baumgartner’a były głośnym tematem w mediach na całym świecie. Był to pierwszy skok tego typu od lat 60. XX wieku, a zatem pierwszy, jaki nastąpił w czasach współczesnych metod komunikacji.

Zaledwie dwa lata później doszło do kolejnego stratosferycznego skoku spadochronowego. Zupełnie bez rozgłosu zrealizowano część projektu Paragon StratEx. Skok Alan Eustace w dniu 24 października. Skoczek wykonał tej rekordowy skok z skafandrze wykonanym przez firmę ILC Dover, która dostarcza m.in. elementy skafandrów kosmicznych do NASA.

Faza wznoszenia / Credits - Paragon

Faza wznoszenia / Credits – Paragon

Skok został wykonany z wysokości 41,4 km. Jest to nowy rekord w wysokości skoku spadochronowego. Poniższe nagranie prezentuje kilka ujęć z tego rekordowego skoku.  Do wiadomości publicznej nie podano (jeszcze) maksymalnej uzyskanej prędkości. Wiadomo jednak, że Alan Eustace także przekroczył swoim ciałem prędkość dźwięku w trakcie skoku. Całkowity czas lotu – od skoku do lądowania – trwał około 15 minut, czyli o około 6 minut dłużej od skoku Felixa Baumgartner’a.


Ujęcia ze skoku Alana Eustace z 24.10.2014 / Credits – Atomic Entertainment and Paragon Space Development Corporation

Ten skok jest elementem przygotowań do komercyjnych balonowych lotów załogowych w stratosferę, które w perspektywie kilku lat by były wykonywane przez firmę/operatora World View. Jeden „bilet” w takim locie ma kosztować około 75 tysięcy dolarów.

(Paragon)

Comments are closed.