PSLV wyniosła trzeciego IRNSS

3

Indie wyniosły na orbitę trzeciego satelitę regionalnego systemu nawigacji satelitarnej IRNSS.

 

W środę 15 października o 20:02 GMT rakieta PSLV wyniosła na orbitę trzeciego satelitę indyjskiego regionalnego systemu nawigacji satelitarnej, IRNSS-1C.

Satelita IRSS-1C w trakcie prac naziemnych

Satelita IRSS-1C w trakcie prac naziemnych / Credit: ISRO

Start PSLV-C26, czteroczłonowej rakiety na paliwa ciekła i stałe, był 28. startem rakiety tego typu. PSLV poleciała w konfiguracji XL, z 6 rakietami dodatkowymi PS0M-XL. Start odbył się ze stanowiska FLP (First Launch Pad) kosmodromu Satish Dhawan Space Centre na wyspie Sriharikota.

IRNSS-1C jest trzecim z siedmiu planowanych satelitów systemu Indian Regional Navigation Satellite System (IRNSS), ale pierwszym wysłanym na orbitę geostacjonarną. IRNSS to system nawigacji satelitarnej dla subkontynentu indyjskiego, budowany przez Indian Space Research Organisation (ISRO). Pierwszy IRNSS, 1A, trafił na orbitę w lipcu 2013 roku. Budowa konstelacji ma być zakończona w końcu 2015 roku.

Rozmieszczenie satelitów konstelacji IRNSS i ich śladów naziemnych

Rozmieszczenie satelitów konstelacji IRNSS (3 geostacjonarnych i 4 geosynchronicznych) i ich śladów naziemnych / Credit: ISRO

Satelity IRNSS budowane są w oparciu o rodzimą platformę I-1K. Masa pustego satelity wynosi 600 kg. Paliwo dla silnika głównego (o ciągu 440N, pozwalającego osiągnąć orbitę geostacjonarną) i silniczków manewrowych to dodatkowa masa 825 kg. Dwie baterie ogniw słonecznych dostarczają 1,6 kW energii elektrycznej. Satelita nadaje sygnały nawigacyjne w paśmie L5 i S. Namierzanie statku odbywa się za pomocą odbłyśników i transponderów pasma C. Planowy czas pracy każdego z IRNSS to 10 lat.

Satelita 1C jest pierwszym satelitą konstelacji, który ma pracować z orbity geostacjonarnej, z pozycji 83ºE. Wyniesione wcześniej 1A i 1B pracują na orbicie geosynchronicznej nachylonej do równika. Oznacza to, że ślad naziemny ich orbit przypomina ósemkę przechodzącą przez południk 55ºE, rozciągającą się od Zatoki Perskiej aż za Madagaskar. Na orbitę geostacjonarną trafią jeszcze dwa satelity (34ºE i 132ºE). Kolejne dwa statki trafią na orbitę podobną do orbity satelitów A i B, ale których “ósemka” będzie przechodziła przez południk 111ºE (od chińskiej prowincji Hunan do zachodnich wybrzeży Australii).

Zasięg działania systemu IRNSS

Zasięg działania systemu IRNSS / Credit: ISRO

Wart uwagi jest fakt, że wraz z czwartkowym startem rok 2014 jest pierwszym rokiem w historii w którym Indie przeprowadził 4 starty na orbitę. Rekord ten może zostać pobity już za dwa miesiące, bowiem na grudzień planowany jest start IRNSS-1D.(ISRO, SFN, NSF)

3 komentarze

  1. I do korzystania z tego systemu nawigacji w Indiach będą sprzedawane odpowiedniki urządzeń nawigacyjnych GPS?

    • Hubert Bartkowiak on

      Raczej nie, tak jak nie potrzebujesz osobnych urządzeń, aby korzystać z GPS/GLONASS/Galileo. Układy odbiorcze we współczesnych urządzeniach są przygotowane do działania z tymi trzema systemami na raz. Tak samo zapewne urządzenia produkowane w Indiach i na rynek indyjski będą z czasem współdziałały i z IRNSS i pozostałymi systemami.