Dynamiczny rozwój sektora kosmicznego w Wielkiej Brytanii

0

UKSA ogłosiła wyniki nowego badania sektora kosmicznego w UK.

Agencja kosmiczna Zjednoczonego Królestwa, UKSA, ogłosiła 9 października wyniki nowego badania kondycji krajowego sektora kosmicznego, przeprowadzanego co dwa lata.

Badanie wykonane przez London Economics, niezależny ośrodek consultingowy, pokazuje, że sektor kosmiczny w Wielkiej Brytanii wart jest ponad 11 mld. funtów szterlingów. Niemal 90% tej kwoty przypada na tzw. “downstream”.

Badanie dotyczyło lat 2011-2013 i zostało przeprowadzone na podstawie ankiet nadesłanych przez 303 z 464 firm określających się jako “firmy sektora kosmicznego”, i w latach tych sektor rósł średnio o ponad 7% rocznie. W tym czasie gospodarka brytyjska rozwijała się w średnim tempie ok. 1% PKB (wg danych Banku Światowego). Sektor kosmiczny zatrudnia ponad 34 000 osób i generuje pośrednio kolejne 65 000 miejsc pracy.

Greg Clark, minister ds. uniwersytetów, nauki i miast, powiedział, że brytyjski sektor kosmiczny „właściwie podwoił swoje wyniki finansowe od 2006 roku.” Pokazuje to, że „jest na dobrej drodze do osiągnięcia ambitnego celu 10% udziału w światowym rynku kosmicznym do 2030 roku” – celu jaki rząd Wielkiej Brytanii założył sobie inwestując w jego rozwój i przyjmując strategię rozwoju i innowacji w przestrzeni kosmicznej (Space Innovation and Growth Strategy).

Od kilku lat Wielka Brytania jest miejscem dynamicznego rozwoju sektora kosmicznego. Przekształcono biuro kosmiczne w agencję kosmiczną (zlokalizowaną w 155 tysięcznym mieście Swindon); w Harwell, we współpracy z ESA, otworzono centrum technologii kosmicznych; przyjęto prawo kosmiczne dzięki któremu Wielka Brytania, jako drugie obok Szwecji, państwo w Europie jest gotowe na komercyjne loty kosmiczne; zachęcono też do inwestycji największych “graczy” rynku kosmicznego, np. Thales Alenia Space.

Sektor “downstream” brytyjskiego sektora wzrósł w ciągu 15 lat niemal 3-krotnie. O tyle samo wzrosło zatrudnienie z nim związane – z niemal 10 tysięcy do prawie 28 tysięcy pracowników. Co ciekawe, mimo tego, że prawie 90% firm kosmicznych mieści się w Londynie lub wschodniej Anglii, to pracuje tam tylko co trzeci zatrudniony w sektorze.

Comments are closed.