Galileo Masters 2014 – edycja polska – spotkanie ekspertów

2

W piątek 29 sierpnia odbyło się spotkanie ekspertów polskiej edycji konkursu Galileo Masters. Jury wyłoniło finalistów i zwycięzcę polskiej edycji konkursu.

Po 7 lipca rozpoczęła się ocena wniosków w konkursie Galileo Masters 2014. W każdym regionie konkursu ESNC zbierze się lub już zebrał się zespół ekspertów, czyli jury konkursu mającego za zadanie wyłonić finalistów i zwycięzców regionalnych edycji.

Do spotkania ekspertów z polskiej edycji doszło 29 sierpnia w siedzibie Złotego Partnera konkursu – Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w Warszawie.

Polski zespół ekspertów konkursu Galileo Masters składał się z siedmiu osób z różnych środowisk naukowych i biznesowych:

  • Romuald Zadrożny – dyrektor departamentu innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu SA
  • Tomasz Tarczyński – prezes zarządu Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii
  • prof. Włodzimierz Lewandowski – przewodniczący Zespołu ds. Systemu Galileo przy Komitecie Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN
  • Jakub Ryzenko – dyrektor Centrum Informacji Kryzysowej przy Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • Piotr Koza – kierownik ds. aplikacji i usług Astri Polska sp. z o.o.
  • Marcin Kowalik – współzałożyciel funduszu kapitałowego Black Pearls
  • Krzysztof Kanawka – współzałożyciel Kosmonauta.net sp. z o.o.

Przed jury stanęło trudne zadanie, gdyż większość wniosków reprezentowała wysoki poziom merytoryczny. Ponadto, wstępnie co do kilku przesłanych wniosków panowały dość rozbieżne opinie.

W wyniku prac zespołu oceniono wszystkie nadesłane wnioski, a także wyselekcjonowano pięć najlepszych, w tym tego zwycięskiego. Dokonano także wstępnego rozdzielenia nagród pomiędzy finalistów. Cztery pierwsze miejsca otrzymają nagrody pieniężne, w tym nagrodę główną w wysokości 10 000 zł!

Kolejnym etapem konkursu będzie wyjazd przedstawiciela polskiego regionu do Holandii na spotkanie międzynarodowego zespołu ekspertów ESNC. To tam przydzielone zostaną nagrody główne i specjalne konkursu. Spotkanie odbędzie się w dniach 15 i 16 września w ośrodku ESTEC Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ogłoszenie wyników końcowych konkursu nastąpi na gali finałowej, która odbędzie się 23/24 października w Berlinie. Tam także nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom regionalnych edycji konkursu oraz wręczenie nagród głównych i specjalnych. Z kolei wręczenie kolejnych nagród regionalnych nastąpi na regionalnych galach finałowych. W przypadku polskiej edycji będzie to najpewniej początek listopada – szczegóły zostaną podane wkrótce.

O konkursie

European Space Navigation Competition (ESNC) to ogólnoeuropejski konkurs, którego celem jest wyszukanie i dalsze wsparcie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną (GNSS). Popularna nazwa tego konkursu, „Galileo Masters”, nawiązuje do nagrody głównej konkursu oraz europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo.

Konkurs jest realizowany w formule edycji regionalnych, gdzie regionem może być państwo, region administracyjny lub nawet miasto. W tym roku została zorganizowana przez firmę Kosmonauta.net sp. z o.o., która z uwagi na własne, pozytywne doświadczenia związane z udziałem w poprzednich edycjach konkursu, zdecydowała w tym roku podjąć się roli organizatora. Jest to druga polska edycja w historii – poprzednio ESNC zorganizowano w 2012 roku. Wyniki tamtej edycji były zachęcające i wyraźnie wskazywały, że warto wspierać powstawanie polskich aplikacji wykorzystujących dane satelitarne. W 2014 roku regionalnych edycji było aż 26, a pośród nich pojawiły się takie państwa jak Meksyk i Izrael.

Zgłoszenia do konkursu Galileo Masters można było nadsyłać od 1 kwietnia do 7 lipca. W tym czasie za pomocą strony internetowej zbierane były pomysły i opisy projektów korzystających w jakiś sposób z danych z GNSS. W konkursie mógł wziąć udział każdy zainteresowany – wnioski były wysyłane przez pojedyncze osoby, zespoły, start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy uczelniane, grupy badawczo-rozwojowe oraz duże firmy.

Łącznie wszystkie regiony zebrały 434 wnioski. Do polskiej edycji przesłano 22 w całości wypełnione wnioski, co przekłada się na czwarte miejsce pod względem ich zgłoszonej ilości. Tyle samo wniosków nadesłano też do edycji konkursu w Hesji (Niemcy) i Flandrii (Belgia). Do polskiej edycji ESNC nadesłano więcej wniosków niż do edycji greckiej, izraelskiej, austriackiej czy szwajcarskiej.

 

2 komentarze