ESNC 2014 – spotkanie ekspertów ze wszystkich regionów

0

Przez dwa dni eksperci ze wszystkich regionów konkursu Galileo Masters debatowali na temat najlepszych pomysłów tegorocznej edycji. Do spotkania doszło w ośrodku ESTEC należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

Spotkanie ekspertów ze wszystkich regionów ESNC to jeden z najważniejszych etapów konkursu. Jest to moment, w którym przedstawiane są najlepsze wnioski nadesłane do „Galileo Masters” oraz odbywają się dyskusje o poszczególnych pomysłach. Pod koniec spotkania następuje głosowanie, w którym wybierany jest najlepszy ze wszystkich wniosków.

Przed tym spotkaniem nastąpiły spotkania ekspertów w każdym z regionów, podczas których wybrano regionalnych zwycięzców i finalistów. Polskie spotkanie ekspertów odbyło się 29 sierpnia w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie.

Tegoroczne spotkanie ekspertów wszystkich regionów konkursu ESNC odbyło się w 15-16 września w położonym nieopodal miasta Noordwijk w Holandii ośrodku ESTEC należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ESTEC znajduje się także jedno z centrów inkubacji biznesu ESA, gdzie swoje siedziby mają także firmy-zwycięzcy poprzednich edycji konkursu „Galileo Masters”. Na spotkaniu obecni byli, oprócz ekspertów z regionów konkursu, także przedstawiciele ESA, Europejskiej Agencji ds. Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej GSA, Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR oraz głównego organizatora konkursu. Polski region ESNC reprezentował Krzysztof Kanawka.

Spotkanie ekspertów nie miało charakteru otwartego. Wyniki regionalnych edycji oraz nazwiska zdobywców głównej i specjalnych nagród konkursu zostaną podane 23 października podczas Gali ESNC w Berlinie. Z kolei poszczególni zwycięzcy i finaliści edycji regionalnych zostaną poznani na regionalnych galach konkursu ESNC. Polska gala regionalna powinna się odbyć na początku listopada.

O konkursie

European Space Navigation Competition (ESNC) to ogólnoeuropejski konkurs, którego celem jest wyszukanie i dalsze wsparcie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną (GNSS). Popularna nazwa tego konkursu, „Galileo Masters”, nawiązuje do nagrody głównej konkursu oraz europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo.

Konkurs jest realizowany w formule edycji regionalnych, gdzie regionem może być państwo, region administracyjny lub nawet miasto. W tym roku została zorganizowana przez firmę Kosmonauta.net sp. z o.o., która z uwagi na własne, pozytywne doświadczenia związane z udziałem w poprzednich edycjach konkursu, zdecydowała w tym roku podjąć się roli organizatora. Jest to druga polska edycja w historii – poprzednio ESNC zorganizowano w 2012 roku. Wyniki tamtej edycji były zachęcające i wyraźnie wskazywały, że warto wspierać powstawanie polskich aplikacji wykorzystujących dane satelitarne. W 2014 roku regionalnych edycji było aż 26, a pośród nich pojawiły się takie państwa jak Meksyk i Izrael.

Zgłoszenia do konkursu Galileo Masters można było nadsyłać od 1 kwietnia do 7 lipca. W tym czasie za pomocą strony internetowej zbierane były pomysły i opisy projektów korzystających w jakiś sposób z danych z GNSS. W konkursie mógł wziąć udział każdy zainteresowany – wnioski były wysyłane przez pojedyncze osoby, zespoły, start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy uczelniane, grupy badawczo-rozwojowe oraz duże firmy.

Łącznie wszystkie regiony zebrały 434 wnioski. Do polskiej edycji przesłano 22 w całości wypełnione wnioski, co przekłada się na czwarte miejsce pod względem ich zgłoszonej ilości. Tyle samo wniosków nadesłano też do edycji konkursu w Hesji (Niemcy) i Flandrii (Belgia). Do polskiej edycji ESNC nadesłano więcej wniosków niż do edycji greckiej, izraelskiej, austriackiej czy szwajcarskiej.

Comments are closed.