Plan deorbitacji pierwszej generacji satelitów Iridium

1

Pod koniec lipca organizacja FCC zaaprobowała plan deorbitacji pierwszej generacji satelitów Iridium. Dojdzie do tego pod koniec 2017 roku.

 

Konstelacja Iridium składa się z 66 działających satelitów telekomunikacyjnych oraz kilku zapasowych. Każdy z satelitów sieci Iridium jest w stanie obsłużyć 1100 jednoczesnych połączeń telefonicznych. Satelity zostały umieszczone na orbicie pomiędzy majem 1997 a majem 1998 roku. Operacyjne satelity krążą na orbicie o wysokości około 780 km i nachyleniu 86,4 stopnia. Zapasowe satelity Iridium krążą na niższej orbicie (około 665 km).

Satelity tej konstelacji już wyraźnie przekroczyły okres pierwotnie zakładanego użytkowania i są już przestarzałym sprzętem. Ponadto, satelity Iridium krążą na orbitach o dość „popularnej” wysokości – na podobnych orbitach znajduje się wiele działających i nie działających satelitów. Stwarza to ryzyko kolizji z innym obiektem – tak też się raz stało, w lutym 2009 roku. Wówczas satelita Iridium 33 zderzył się z niedziałającym satelitą Kosmos 2251, wytwarzając ponad 1000 odłamków o rozmiarach większych od 10 cm.

Przez kolejne pięć lat zaledwie jedna czwarta skatalogowanych szczątków dokonała deorbitacji. Pozostałe odłamki wciąż przebywają na orbicie, stwarzając zagrożenie dla innych satelitów. Dlatego też obecny operator sieci Iridium, firma Iridium Communications Inc., postanowił dokonać deorbitacji wszystkich satelitów tej konstelacji. Stanie się to gdy druga generacja satelitów Iridium znajdzie się na orbicie – wówczas pierwsza generacja będzie już zbędna.

Druga generacja Iridium, nosząca nazwę Iridium NEXT, zacznie być umieszczana na orbicie w 2015 roku. Kompletacja konstelacji Iridium NEXT jest planowana na koniec 2017 roku. Wówczas dojdzie do deorbitacji pierwszej generacji satelitów sieci Iridium.

Pod koniec lipca amerykańska organizacja Federal Communications Commission (FCC) zaaprobowała plan deorbitacji sieci Iridium. Firma Iridium Communications Inc. planuje następującą procedurę deorbitacji satelitów:

  • Deorbitacja planowana jest na koniec 2017 roku, w okresie kilku miesięcy.
  • Większość satelitów Iridium zmieni swoją orbitę z kołowej na eliptyczną z planowanym początkowym perygeum o wysokości około 250 km. Powinno to doprowadzić do deorbitacji w ciągu kilku miesięcy od momentu obniżenia orbity.
  • Kilka satelitów (od siedmiu do dziesięciu) tej konstelacji nie ma wystarczającej ilości paliwa na pokładzie, aby obniżyć perygeum do 250 km. Te satelity obniżą swoje orbity do około 600 km, co pozwoli na deorbitację w mniej niż 25 lat. Wyliczenia operatora sugerują tutaj zakres od 3 do 10 lat czasu na deorbitację.
  • Jest możliwe, że kilka satelitów pierwszej generacji Iridium pozostanie na orbicie, jako rezerwa dla drugiej generacji.
  • Kilka satelitów przestało działać w ostatnich latach i nie reaguje na polecenia z Ziemi.

Deorbitacja pierwszej generacji satelitów Iridium to ważne przedsięwzięcie. Pozostawienie satelitów na tak wysokiej orbicie, na której znajduje się dużo szczątków, zużytych górnych stopni oraz innych satelitów (w tym już nie działających) stwarza ryzyko kolizji. Dlatego też nie jest dziwne, że operator Iridium planuje deorbitację, szczególnie, że w jej miejsce wejdzie konstelacja Irdium NEXT.

Jeden komentarz