Rosja: decyzje o Sea Launch i przeciwdziałaniu sankcjom do końca roku

0

Do końca roku Rosja ma zdecydować o przyszłości Sea Launch i niezależności sektora kosmicznego w świetle sankcji, jakimi zostałą objęta.

Według informacji przekazanych przez Igora Komarowa, szefa Zjednoczenia Rakietowo-Kosmicznego “Energia” – nowego podmiotu centralizującego przemysł kosmiczny w Rosji – do końca roku Rosja zdecyduje o przyszłości operatora Sea Launch, używającego rosyjsko-ukraińskich rakiet Zenit-3SL.

Sea Launch jest wielonarodową spółką (z udziałowcami z Rosji, Ukrainy, USA i Norwegii) komercyjnie obsługującą starty rakiet Zenit-3SL z pływającej platformy startowej.

„Unikalny projekt Sea Launch napotkał poważne przeszkody. Niektóre części rakiety nośnej Zenit produkowane są na Ukrainie, a pływająca platforma i statek dowodzenia operują ze Stanów Zjednoczonych”, powiedział Komarow. Zjednoczeniu przypadła rola opracowania ścieżki działania w stosunku do tego projektu, w obliczu napiętej sytuacji międzynarodowej.

W kolejnej odsłonie konfliktu politycznego, spowodowanego nielegalną aneksją Krymu przez Rosję i jej zaangażowaniu w destabilizację wschodu Ukrainy, Unia Europejska nałożyła sankcje sektorowe na niektóre gałęzie gospodarki Federacji. W odpowiedzi na to Rosja wstrzymała import żywności i produktów rolniczych z Unii Europejskiej, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, i Australii. W Rosji spowodowało to znaczny wzrost cen żywności. W Europie zaś problem ze zbytem niektórych produktów rolniczych, a nawet niszczenie upraw.

Komarow przekazał też, że do końca roku zostanie opracowany plan zwiększający niezależność rodzimego przemysłu kosmicznego od importu z Zachodu. Dyrektor Zjednoczenia przyznał, że sankcje „niechybnie wpłynęły na rosyjski przemysł kosmiczny i wymusiły poważne wysiłki” w celu znalezienia krajowych zamienników na produkty objęte sankcjami, „szczególnie elementów elektronicznych”.

Do końca roku jego agencja przedstawi ramowy plan pozyskania zastępników, wraz ze źródłami finansowania. Deklaracja jest zapewne kontynuacją wtorkowej wypowiedzi wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina, że Rosja musi rozszerzyć produkcję wojskowych statków kosmicznych i opracować strategię zastąpienia importu produkcją krajową.

Comments are closed.