Misja PROCYON – mała sonda deep space

0

Wraz z misją Hayabusa 2 w przestrzeń poza bezpośrednim otoczeniem Ziemi zostanie wysłana sonda PROCYON. Jest to demonstrator o masie zaledwie 59 kg.

Małe misje satelitarne na niską orbitę okołoziemską (LEO) to jeden z trendów rozwojowych sektora kosmicznego ostatnich kilkunastu lat. Wiele zadań, które jeszcze w latach 80. XX wieku mogłyby wykonać satelity o masie ponad tony, dziś są rutynowo osiągane przez satelity o masach zaledwie kilkudziesięciu kilogramów. Przekłada się to na powszechniejszy dostęp do danych satelitarnych.

Poza LEO także obserwuje się postępującą miniaturyzację satelitów, jednakże w wyraźnie wolniejszym tempie. Jedną z najmniejszych misji poza LEO była wyprawa sondy LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), która pomiędzy październikiem 2013 a kwietniem 2014 orbitowała wokół Księżyca. Masa LADEE wyniosła 383 kg.

Tymczasem w Japonii trwa budowa misji bezzałogowej poza LEO o masie o rząd wielkości mniejszej od LADEE. Będzie to bardziej wyprawa demonstracyjna, która wykaże możliwość budowy małych i względnie tanich sond do eksploracji Układu Słonecznego. Nazwa tej misji to PROCYON (PRoximate Object Close flYby with Optical Navigation).

Sonda PROCYON jest budowana przez Uniwersytet w Tokio oraz japońską agencję kosmiczną JAXA. Całkowita masa tej sondy to zaledwie 59 kg. Głównym instrumentem sondy PROCYON będzie kamera dokonująca obserwacji Ziemi na długości fali 121,567 nm (tzw. linia Lyman-alfa). Te obserwacje będą dokonywane z coraz większej odległości. Następnie, PROCYON ma dokonać kilku bliskich przelotów obok różnych małych planetoid o orbitach zbliżonych do ziemskiej. Jest możliwe, że jedną z nich będzie planetoida 1999 JV6, obok której przelot nastąpiłby w marcu 2018 roku, jeśli sonda przetrwa do tego czasu. Wcześniej, w grudniu 2015 roku, PROCYON dokonałby przelotu obok Ziemi.

Ponadto, sonda ma przetestować nowe rozwiązania przy systemie nawigacji, zastosowanych panelach słonecznych oraz komunikacji z Ziemią (na paśmie X).

Start misji Hayabusa 2 oraz PROCYON jest planowany na koniec 2014 roku. PROCYON w tym starcie będzie ładunkiem dodatkowym.

Sukces misji PROCYON może oznaczać nową formę eksploracji Układu Słonecznego – za pomocą większej ilości małych satelitów. W konsekwencji może dojść do częstszych i tańszych misji bezzałogowych, co powinno się przełożyć na poszerzenie wiedzy o wielu mniejszych i większych obiektach położonych poza bezpośrednim otoczeniem Ziemi.

(JAXA)

Comments are closed.