Galileo Masters 2014: podsumowanie etapu zbierania pomysłów

1

Siódmego lipca zakończył się etap zbierania pomysłów do tegorocznego konkursu Galileo Masters. Polska edycja wypadła nadzwyczaj dobrze, zajmując pod względem ilości zebranych pomysłów czwarte miejsce!

 European Space Navigation Competition (ESNC) to ogólnoeuropejski konkurs, którego celem jest wyszukanie i dalsze wsparcie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną (GNSS). Popularna nazwa tego konkursu, „Galileo Masters”, nawiązuje do nagrody głównej konkursu oraz europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, który pod koniec tego roku powinien znaleźć się we wstępnej służbie operacyjnej.

Konkurs jest realizowany w tzw. edycjach regionalnych – państwach lub regionach administracyjnych. Polską edycję w tym roku zorganizowali przedstawiciele firmy Kosmonauta.net sp. z o.o., którzy z uwagi na własne, dobre doświadczenia związane z udziałem w poprzednich edycjach konkursu zdecydowali w tym roku podjąć się roli organizatora. Jest to druga polska edycja w historii – poprzednio ESNC zorganizowano w 2012 roku. Wyniki tamtej edycji były zachęcające i wyraźnie wskazywały, że warto wspierać powstawanie polskich aplikacji wykorzystujących dane satelitarne.

„Faza aktywna” konkursu Galileo Masters trwała od 1 kwietnia do 7 lipca. W tym czasie za pomocą strony internetowej zbierane były pomysły i opisy projektów związanych z GNSS. W konkursie mógł wziąć udział każdy zainteresowany – wnioski były wysyłane przez pojedyncze osoby, zespoły, startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy uczelniane, grupy badawczo-rozwojowe oraz duże firmy.

Pomiędzy kwietniem a czerwcem przedstawiciele Kosmonauta.net odwiedzili kilka uczelni i inkubatorów przedsiębiorczości z warsztatami na temat konkursu Galileo Masters. Celem tych warsztatów było zachęcenie do udziału, przybliżenie tematyki GNSS oraz udzielenie ogólnych informacji o szansach rozwoju w sektorze aplikacji satelitarnych. Przedstawiciele naszego zespołu odwiedzili Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Warszawę, Kraków, Lublin, Opole, Gliwice i Katowice. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, co przyniosło pozytywny rezultat – dużą ilość w całości wypełnionych wniosków.

W tym roku do konkursu Galileo Masters przesłano łącznie 434 wnioski. Najwięcej, bo aż 68, zgłoszonych zostało do brytyjskiej edycji konkursu. Do polskiej edycji przesłano 22 w całości wypełnione wnioski, co przekłada się na czwarte miejsce pod względem ich zgłoszonej ilości, wspólnie z niemieckią Hesją i belgijską Flandrią. Do polskiej edycji konkursu ESNC przesłano więcej wniosków niż do edycji greckiej, izraelskiej, austriackiej czy szwajcarskiej. Jest to bardzo dobry wynik, sugerujący, że w Polsce drzemie duży potencjał tworzenia nowych aplikacji GNSS.

Co nastąpi w najbliższych tygodniach? Przed końcem wakacji w każdym regionie konkursu ESNC zbierze się zespół ekspertów. Jego zadaniem będzie wyłonienie finalistów i zwycięzców regionalnych edycji. Następnie, w połowie września, przedstawiciele każdego z regionów spotkają się w Holandii (w ośrodku ESTEC), by wybrać ogólnych zwycięzców Galileo Masters. Nagrody dla tych zwycięzców zostaną wręczone na Gali Finałowej, która odbędzie się w Berlinie pod koniec października. W planach jest także organizacja polskiej edycji Gali Finałowej konkursu ESNC, podczas której nagrody zostaną wręczone finalistom i zwycięzcom naszego regionu.

W przyszłym roku najprawdopodobniej odbędzie się także kolejna polska edycja konkursu Galieo Masters. Podobnie jak pomiędzy kwietniem a czerwcem tego roku w edycji ESNC 2015 również będziemy aktywnie zachęcać do udziału w tym konkursie. Postaramy się przygotować więcej materiałów, odwiedzić więcej uczelni i inkubatorów przedsiębiorczości oraz zapewnić jeszcze lepsze nagrody.

Współorganizatorem tegorocznej polskiej edycji konkursu jest fundusz kapitałowy Black Pearls, Pomorski Klaster ICT Interizon, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Radomskie Centrum Innowacji i Technologii. Projekt Galileo Masters w Polsce wspierają: Astri Polska (partner srebrny), GMV Innovating Solutions, SmallGIS i Creotech Instruments (partnerzy brązowi), AIP Business Link, Olivia Business Centre, PCPD, Intel i Polakpotrafi.pl (sponsorzy nagród).

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Gospodarki, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronami medialnymi konkursu zostali Pierwszy Milion, Studenckie Forum Business Centre Club, Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych, serwis Badania.net oraz Gazeta.pl.

Jeden komentarz

  1. Super, że udało się zebrać tyle wniosków. Oby liczba przełożyła się na jakość i pomysłowość 🙂