ESA ogłasza konkurs “Rosetta, daleko jeszcze?”

0

ESA ogłosiła konkurs fotograficzny na cześć dotarcia sondy Rosetta do komety 67P.Po 10-letniej podróży i przebyciu ponad 6 miliardów kilometrów, statek kosmiczny Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej szybko zbliża się do komety – celu swojej podróży. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprasza wszystkich, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania, do włączenia się w tę podróż.

Dołącz do kampanii “Rosetta, daleko jeszcze?” („Rosetta, are we there yet?”), czyli konkursu fotograficznego wspierającego ostatni etap niezwykłej wyprawy do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i wygraj fantastyczne nagrody, w tym pobyt w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych w trakcie lądowania Philae na komecie.

„Daleko jeszcze?” to pytanie, które chyba każdy z nas zadawał – a przynajmniej pomyślał – na jakimś etapie podróży. Z pewnością jest to pytanie, które pojawiało się też w głowach obsługi misji Rosetta w trakcie – trwającej dekadę – podróży statku do komety. W końcu długo oczekiwane „Tak, nareszcie dotarliśmy!” jest tuż za rogiem.

Dzisiaj Rosettę dzieli od komety około 20 000 kilometrów, ale 6 sierpnia będzie to jedynie 100 km. Potwierdzenie tego faktu ma nadejść do Centrum Operacji Kosmicznych ESA w Darmstadt w Niemczech około 11:45 CEST (09:45 GMT) 6 sierpnia.

To wyjątkowe wydarzenie będzie pierwszym takim zbliżeniem statku kosmicznego do komety, ESA zapisze się tym samym na kartach historii. Później Rosetta będzie krążyła wokół komety, a w listopadzie stanie się pierwszą misją, która wysłała lądownik na powierzchnię komety.

Aby uczcić to historyczne wydarzenie, jakim jest dotarcie do komety, ESA zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym na cześć podróży Rosetty i jej dotarcia do celu. Wykorzystaj tę jedyną w życiu możliwość odwiedzenia w listopadzie centrum operacyjnego ESA w Niemczech na VIP-owskiej uroczystości z okazji pierwszego lądowania na komecie.

W konkursie zostanie wybranych dwóch zwycięzców: jeden wyłoniony będzie w otwartym głosowaniu, drugiego wybierze jury ESA. Jury będzie poszukiwało fotografii, która nie tylko wyraża uczucia związane z podróżą i dotarciem do celu, ale także, która łączy się z tematyką misji.

Więcej na polskich stronach ESA.

(ESA)

Comments are closed.