Władimir Popowkin (1957 – 2014)

0

W wieku 58 lat w wyniku choroby nowotworowej zmarł były dyrektor Roskosmosu. Rosyjską agencją kosmiczną kierował od kwietnia 2011 do października 2013 roku.

Władymir Popowkin urodził się zaledwie 9 dni przed startem pierwszego sztucznego satelity Ziemi – Sputnika-1. W latach 60. i 70. XX wieku Popowkin wykazywał duże zainteresowanie matematyką i fizyką. W 1979 roku Popowkin ukończył akademię wojskowo-techniczną w Leningradzie. W kolejnych latach, zarówno w ZSRR, jak i w Rosji, Popowkin służył w różnych służbach wojskowych i kosmicznych. Wreszcie, w kwietniu 2011 roku mianowano Popowkina na dyrektora rosyjskiej agencji kosmicznej.

Kadencja Popowkina w Roskosmosie nie była udana. To właśnie wtedy doszło do nieudanej i źle zaplanowanej misji Fobos-Grunt, która zamiast polecieć w kierunku Marsa, utknęła na orbicie wokółziemskiej a następnie spłonęła w atmosferze naszej planety. Popowkin sugerował wówczas m.in. sabotaż lub kosmiczne promieniowanie jako przyczynę niepowodzenia misji.

Popowkin był już hospitalizowany w 2012 roku w wyniku „stresu i wycieńczenia organizmu spowodowanych przez częste podróże”. Spekulowano, że na rozwój choroby miała również wpływ zła sytuacja w rosyjskim programie kosmicznym. Jeszcze w sierpniu 2013 roku premier Dmitrij Miedwiediew oficjalnie udzielił Popowkinowi reprymendy za niewłaściwe wykonywanie obowiązków. Dwa miesiące później nowym dyrektorem Roskosmosu został mianowany Oleg Ostapienko.

Mimo znacznego wzrostu nakładów na rosyjski program kosmiczny, Rosjanie od lat zmagają się z tymi samymi problemami. Złe zarządzanie i nieprzestrzeganie właściwych procedur doprowadziły m.in. do pięciu katastrof rakiet Proton w ciągu ostatnich pięciu lat. Konsekwencje ponosi jednak głównie najwyższe kierownictwo Roskosmosu oraz innych kosmicznych przedsiębiorstw.

Comments are closed.