URC 2014: pierwsze i trzecie miejsce dla polskich łazików!

0

Zakończyły się tegoroczne zawody University Rover Challenge. Polskie zespoły, niemal tradycyjnie, zajęły wysokie miejsca w końcowej klasyfikacji tego konkursu. Zawody wygrał łazik z Białegostoku a trzecie miejsce zajęła konstrukcja z Rzeszowa.

Zawody łazików „marsjańskich” University Rover Challenge (URC) to studencki konkurs związany z robotyką. URC odbywa się w trudnych warunkach w USA na pustyni w stanie Utah. Podczas konkursu zespoły i ich roboty biorą udział w różnych konkurencjach, takich jak badanie naukowe skał, symulowane wsparcie astronautów, przejazd przez trudny teren, zadania geodezyjne i serwisowe oraz przekazywanie sygnałów radiowych (jako tzw. repeater). Dokonywana jest także prezentacja łazików poszczególnych zespołów, na której przedstawia się zastosowane w ich konstrukcji  rozwiązania technologiczne.

W poprzednich latach polskie zespoły zaczęły uzyskiwać coraz lepsze pozycje końcowe, łącznie z wygranymi. W 2011 roku zawody wygrał łazik MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej. Dwa lata później łazik Hyperion, także z Politechniki Białostockiej, zdeklasował wszystkie inne zespoły oraz uzyskał najwyższy wynik w historii URC – 493 punktów na 500 możliwych.

URC 2014 odbywało się w dniach 29-31 maja. W tym roku Polskę reprezentowały aż cztery zespoły: Hyperion II (Politechnika Białostocka), Ares (Studenckie Koło Astronautyczne z Politechniki Warszawskiej), PCZRoverTeam (Politechnika Częstochowska) oraz Legendary II (Politechnika Rzeszowska).

Ogółem do konkursu URC 2014 zgłosiło się aż 28 drużyn, przy czym ostatecznie wystartowały 23, co jest największą liczbą we wszystkich dotychczasowych edycji tego wydarzenia. Na URC 2014 wystartowały zespoły z USA, Kanady, Polski, Indii, Egiptu oraz Bangladeszu. Z roku na rok URC staje się coraz popularniejsze oraz  co raz bardziej wymagające.

Wczesnym rankiem  31 maja (polskiego czasu) doszło do prezentacji wyników zawodów. Polskie zespoły ponownie okazały się najlepszei. Zawody zwyciężył łazik Hyperion II z Politechniki Białostockiej a trzecie miejsce przypadło zespołowi Legendary II z Politechniki Rzeszowskiej.

Nagranie w tym artykule prezentuje łazik Hyperion II.

Comments are closed.