Dwudziestego siódmego maja nastąpił bliski przelot planetoidy 2014 KW76. Minimalny dystans pomiędzy Ziemią a planetoidą wyniósł około 346 tysięcy kilometrów.
Moment największego zbliżenia planetoidy 2014 KW76 nastąpił 27 maja około godziny 01:28 CEST. Dystans pomiędzy Ziemią a 2014 KW76 wyniósł wtedy około 346 tysięcy kilometrów. Odpowiada to około 0,90 odległości między Ziemią a Księżycem.
Średnica planetoidy została wyznaczona na około 8 metrów. Dla porównania meteoryt czelabiński, który 15 lutego 2013 roku rozpadł się nad Rosją, miał średnicę 17-20 metrów. 2014 KW76 jest zatem mniejszym obiektem. Jednakże podobnie jak meteoryt czelabiński, 2014 KW76 nie został wykryty przez zbliżeniem do Ziemi. Takich obiektów jak 2014 KW76 jest z pewnością znacznie więcej.
Jest to już siedemnasty (wykryty) bliski przelot planetoidy w tym roku. Co ciekawe, na początku 2014 roku wykryto pięć przelotów, z których jeden wszedł w atmosferę naszej planety. Prawdopodobnie przynajmniej kilka przelotów „umknęło” detekcji. W szczególności mowa tutaj o planetoidach, które przeleciały blisko Ziemi od strony dziennej, czyli w obszarach nieba niedostępnych dla naziemnych obserwatoriów astronomicznych.
Już za tydzień, w niedzielę 8 czerwca dojdzie do stosunkowo bliskiego przelotu planetoidy 2014 HQ124. Minimalny dystans wyniesie 3,25 odległości do Księżyca czyli 1,25 mln kilometrów. Średnica tej planetoidy jest oceniana na około 520 metrów. Jest to największa planetoida bliska Ziemi, którą odkryto w ostatnich latach. Już wiadomo, że w momencie jej przelotu dojdzie do kilku obserwacji radarowych za pomocą amerykańskiego radioteleskopu Goldstone. Te powinny określić kształt powierzchni tej planetoidy, jej wymiary oraz prędkość obrotu dookoła osi. Niestety, ta planetoida w momencie największego zbliżenia będzie mieć jasność zaledwie +13,5 magnitudo, co uniemożliwi jej obserwacje za pomocą amatorskiego sprzętu astronomicznego.
Przelot 2014 HQ124 nie jest jedynym nieco dalszym zbliżeniem planetoid w okolicach Ziemi. Aktualnie monitorowanych jest kilkanaście małych obiektów przebywających w przestrzeni do kilkudziesięciu odległości Ziemia-Księżyc od naszej planety. Jeden z nich, 2014 KQ75 dokona zbliżenia 1 czerwca (na odległość około 1,15 mln kilometrów). Ta planetoida ma orbitę o nachyleniu około 14,5 stopnia względem płaszczyzny ekliptyki, a jej przelot z perspektywy ziemskiego obserwatora będzie dość niecodzienny: przez przelotem kierunek ruchu będzie prawie idealnie południowy, największe zbliżenie nastąpi nad biegunem południowym, po czym planetoida będzie poruszać się w kierunku północnym. Odkrycia tej planetoidy dokonano za pomocą obserwatorium La Teide Observatory na Teneryfie.