Powstaną dwa kolejne satelity SBIRS GEO

0

USAF zleciły Lockheedowi budowę dwóch kolejnych satelitów SBIRS GEO.

Amerykańskie Siły Powietrzne zamówiły w firmie Lockheed Martin piątego i szóstego satelitę geostacjonarnego systemu wczesnego wykrywania pocisków balistycznych w paśmie podczerwonym. GEO-5 i GEO-6 powstaną w ramach kontraktu wartego 1,86 miliarda USD.

Złożenie takiego zamówienia było niemal pewne, gdyż pierwsze środki na budowę tychże statków przeznaczono już w 2012 roku. Sfinansowały one pierwsze czynności inżynieryjne, a przede wszystkim pokryły koszty wytworzenia części satelitów o długim czasie produkcji. Kolejne środki na wstępne przygotowania statków przekazano rok później.

System wykrywania rakiet balistycznych w podczerwieni SBIRS składa się z konstelacji satelitów umieszczonych na orbitach geostacjonarnych, wysokich orbitach okołoziemskich i ładunkach gościnnych (hosted payload) na innych satelitach oraz infrastruktury naziemnej.

Pierwsze dwa satelity, GEO-1 i GEO-2, trafiły na stan uzbrojenia USAF w 2013 roku. Jeszcze w tym roku ukończone zostaną prace nad trzecim satelitą, a czwarty przechodzi montaż końcowy.

(LM)

Comments are closed.