ESA zatwierdziła projekt modułu dla Oriona

0

ESA zatwierdziła projekt firmy Airbus modułu ESM dla amerykańskiego statku Orion.

Europejska Agencja Kosmiczna przyjęła projekt europejskiego modułu serwisowego (ESM) dla amerykańskiego wielozadaniowego załogowego statku kosmicznego MPCV Orion. W Europie powstanie moduł zawierający krytyczne da Oriona podsystemy: zasilania, napędu i podtrzymywania życia.

Zatwierdzenie projektu firmy Airbus (dawniejszy EADS) otwiera drogę do fazy implementacji, czyli budowy modułu, zaczynając od jego modelu strukturalnego. Projekt musiał przejść akceptację nie tylko ESA, ale także NASA i głównego wykonawcy statku Orion, firmy Lockheed Martin. Pierwsze testy statyczne na modelu nastąpią już w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Pierwsze testy dynamiczne (np. obciążeń w trakcie startu), w ciągu następnego roku.

Udział ESA w projekcie Orion jest owocem porozumienia podpisanego z NASA w grudniu 2012 roku. Moduł powstanie w oparciu o doświadczenie Europejskiej Agencji Kosmicznej zdobyte podczas budowy i użytkowania automatycznych statków transportowych ATV, zaopatrujących ISS.

Pierwszą misją MPCV (prócz testowego lotu balistycznego) nazwaną Exploration Mission 1, będzie bezzałogowy przelot wokół Księżyc i powrót na Ziemię. Będzie to też test dla nowej rakiety nośnej NASA, SLS.

(ESA)

Comments are closed.