Udany start H-IIA z pięcioma satelitami

1

Japońska rakieta nośna H-IIA wyniosła 24 maja satelitę obserwacyjnego ALOS-2 oraz cztery satelity technologiczne: SPROUT, RISING-2, UNIFORM-1 oraz SOCRATES.

Start rakiety H-IIA nastąpił o godzinie 05:05 CEST z kosmodromu Tanegashima. Lot przebiegł prawidłowo i 15 minut po starcie ALOS-2 został uwolniony na orbicie o parametrach 628 na 628 km oraz nachyleniu 97,9°. 9 minut później uwolnione zostały pozostałe satelity.

Główny ładunek, ALOS-2, otrzymał po starcie nazwę Daichi-2. Ponad dwutonowy satelita japońskiej agencji kosmicznej JAXA będzie przez co najmniej 5 lat prowadził obserwacje radarowe Ziemi. Będą one wykorzystywane w badaniach środowiska, monitoringu katastrof, jak i poszukiwaniu nowych zasobów naturalnych. Satelita został umieszczony na orbicie synchronicznej ze Słońcem.

SPROUT (Space Research On Unique Technology) jest nanosatelitą o wadzę 7,1 kg zbudowanym przez Nihon University. Zadaniem misji będzie rozwinięcie 1,5 metrowej struktury, która ma służyć jako pasywne urządzenie deorbitujące. Podobne założenia miał pierwszy polski satelita, PW-Sat.

50 kilogramowe Rising-2 oraz UNIFORM będą służyć kolejno do badań wyładowań elektrycznych w czasie burzy w górnych warstwach atmosfery jak i monitoringu pożarów i przekazywania informacji do służb pożarniczych. 48 kilogramowy SOCRATES będzie testował nową platformę satelitarną.

(NSF)

Jeden komentarz

  1. Aegis Maelstrom on

    Poprawcie proszę tytuł (w “Udany start HII-A z satelitą pięcioma satelitami” jest chyba o jednego satelitę za wiele 🙂 ) i ujednolićcie nazwę rakiety HII-A.