Aktywacja Karty dla Serbii

0

Na prośbę Rosji aktywowano Międzynarodową Kartę Kataklizmów i Przestrzeni Kosmicznej dla Serbii.

Dzisiaj, 21 maja, na prośbę rosyjskiej agencji kosmicznej oraz rosyjskiego ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych aktywowano Międzynarodową Kartę Kataklizmów i Przestrzeni Kosmicznej. Karta została uruchomiona na potrzeby niesienia pomocy w Serbii i innych krajach bałkańskich, szczególnie Bośni i Hercegowiny, dotkniętych najsilniejszymi powodziami od 120 lat.

Ulewne deszcze (od 14 do 16 maja spadło tyle deszczu, co średnio w trzy miesiące), powodzie i osuwiska ziemi spowodowały już śmierć ponad 50 osób na Bałkanach. Ewakuowano kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym całe miasto Obrenować oraz 11 wsi leżących wzdłuż rzeki Sawy. Powódź dotknęła w różnym stopniu ponad 1,6 miliona mieszkańców Bałkanów, w tym co czwartego obywatela Serbii. Nadal nie jest bezpieczna główna serbska elektrownia, imienia Nikoli Tesli, dostarczająca 1/4 elektryczności w kraju.

Serbia poprosiła o pomoc społeczność międzynarodową. na którą odpowiedziała Unia Europejska, w tym Polska – wysyłając zespoły strażaków i skierowując do pomocy polskich żołnierzy stacjonujących w regionie.

O Karcie pisaliśmy ostatnio w kontekście pomocy dla Afganistanu.

Gdy tylko Karta udostępni produkty stworzone na potrzeby akcji ratunkowej w Serbii, opublikujemy je również na stronach portalu.

(MKKiPK)

Comments are closed.