Zimna „gwiazda” nowym sąsiadem Układu Słonecznego

0

Dane z kosmicznych obserwatoriów WISE oraz Spitzer pozwoliły na zidentyfikowanie nieznanego wcześniej „brązowego karła”, znajdującego się zaledwie 7,2 roku świetlnego od nas. Obiekt otrzymał oznaczenie WISE 0855–0714.

Nawet najbliższe otoczenie Układu Słonecznego wciąż może skrywać słabe gwiazdy. Jednocześnie, dziś wiadomo, że w naszej Galaktyce liczba czerwonych karłów oraz jeszcze mniejszych i zimniejszych brązowych karłów przewyższa liczbę „zwyczajnych” gwiazd.

W zasadzie dopiero od kilkunastu lat, w wyniku postępu technologicznego częściej astronomowie odkrywają słabe gwiazdy w sąsiedztwie Układu Słonecznego. W tej chwili (stan na kwiecień 2014) w odległości do 5 parseków (16,3 lat świetlnych) od nas znamy 75 gwiazd, z czego 46 to czerwone karły, 15 to brązowe karły a 4 to tzw. białe karły. Wśród astronomów panuje przekonanie, że w okolicy Układu Słonecznego może się skrywać jeszcze przynajmniej kilkanaście brązowych karłów.

Najnowsze odkrycie w naszym sąsiedztwie to obiekt o oznaczeniu WISE J085510.83-071442.5 (skrótowe oznaczenie: WISE 0855–0714). Jest to brązowy karzeł, znajdujący się w odległości zaledwie 7,2 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Jest to czwarty najbliższy obiekt od nas.

Masa WISE 0855–0714 została oceniona na od 3 do 10 mas Jowisza. Oznacza to, że ten obiekt może być zarówno brązowym karłem, „pod-brązowym karłem” lub samotną masywną egzoplanetą.  Granica pomiędzy obiektem planetarnym a brązowym karłem nie jest ściśle określona. Niska masa WISE 0855–0714 oznacza, że jest to wyjątkowo chłodny brązowy karzeł, aktualnie najzimniejszy ze znanych. Temperatura tego obiektu jest szacowana na zakres od minus 48 do minus 13 stopni Celsjusza.

Odkrycia WISE 0855–0714 dokonano za pomocą kosmicznych teleskopów NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) oraz Spitzer. Obserwacje tego obiektu trwały już od marca 2013 roku i wykryto bardzo duży ruch własny, który pozwolił na określenie odległości do tego brązowego karła.

Wraz z ostatnimi odkryciami brązowych karłów (m.in. Luhman 16 w odległości 6,6 roku świetlnego od nas) coraz częściej astronomowie zadają pytanie, czy jeszcze bliżej skrywa się kolejny słaby i nieznany wcześniej obiekt. Jest to możliwe, aczkolwiek jest bardziej prawdopodobne, że jest kilka słabych gwiazd w odległości 6 – 10 lat świetlnych, które technicznie można już wykryć.

(NASA)

Comments are closed.