Yutu nadal działa

0

Chiński łazik Yutu nadal działa i przekroczył planowany czas trwania misji.

Chiński łazik księżycowey Yutu, “Jadeitowy Królik”, przekroczył planowany czas trwania swojej misji, określony na 3 miesiące.

Yu Dengyun, główny inżynier chińskiego programu eksploracji Księżyca, cytowany przez Chengdu Business Daily, twierdzi, że mimo iż łazik nie może się poruszać, to nie utracił swojej użyteczności naukowej. Robot przesyła dane z miejsca postoju i zdjęcia swojego otoczenia. Łazik znajduje się około 20 metrów od lądownika. Ponieważ lądownik również funkcjonuje, oba statki mogą się wzajemnie fotografować.

Według Yu, misja Yutu zostanie zakończona, gdy robot zupełnie przestanie odpowiadać. Przypomniał też, że misja łazika była planowana na 3 miesiące. Mimo, że nie może w pełni wykonywać swoich zdań, to przekroczył planowany czas działania.

Yutu rozpoczął 24 marca swoją czwartą noc na Księżycu. Powinien się z niej wybudzić około 10 kwietnia. Okres hibernacji może się wydłużyć z uwagi na to, że położenie paneli ogniw słonecznych robota nie jest dostosowywane do położenia Słońca.

Zobacz też:

(Xinhua, CRI)

Comments are closed.