Nowe prawo meteo w USA

0

Stany Zjednoczone przyjęły nowe prawo dotyczące prognozowania pogody i zadań NOAA.

Pierwszego kwietnia Izba Reprezentantów przyjęła przez aklamację Weather Forecasting Improvement Act. Z przyjęcia ustawy zadowolenie wyrazili Republikanie, Demokraci i członkowie komitetu nauki, technologii i przestrzeni kosmicznej Izby.

Po pierwszym czytaniu ustawy (H.R. 2413) istniała obawa, że przedkłada ona badania pogody kosztem badań klimatu. Z uwagi na to, w grudniu zeszłego roku dokonano zmian, po których dokument został przedłożony komitetowi nauki, technologii i przestrzeni kosmicznej Izby. Tę poprawioną wersję poparli Demokraci i Republikanie.

Ustawa skupia się głównie na aspektach prognozowania pogody nie związanych z przestrzenią kosmiczną, ale kilka jej punktów dotyczy satelitów meteorologicznych NOAA – amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery.

Według ustawy, obecne prawo zabraniające prywatyzowania i komercjalizowania rządowych satelitów pogodowych, nie zabrania rządowi kupowania prywatnych danych pogodowych ani umieszczania instrumentów meteorologicznych na ładunkach prywatnych lub państwowych. Wcześniej nie było to jasne pod względem prawnym. NOAA ma raportować możliwości komercyjnego otrzymywania danych pogodowych z przestrzeni kosmicznej i opłacalności pozyskiwania takich danych. Agencja korzysta z takich danych już od 2010 roku. Biuro Badań Oceanicznych i Atmosferycznych NOAA zostało zobowiązane do przeprowadzania eksperymentów symulujących systemy obserwacji (Observing System Simulation Experiments). OSSE mają ilościowo określać wartość i przydatność systemów obserwacji, w tym satelitów, przed ich pozyskaniem.

Republikanin Jim Bridenstine, jeden z autorów ustawy, określił ją jako “pierwszy krok w przywróceniu Ameryki jako lidera prognozowania i przewidywania pogody”.

(SPO)

Comments are closed.