NASA będzie testowała kompozytowe zbiorniki

0

NASA i Boeing przygotowują się do testowania największych na świecie kompozytowych zbiorników paliwa rakietowego.

Inżynierowie z NASA i firmy Boeing przygotowują się do testowania jednych z największych kompozytowych zbiorników paliwa dla rakiet. Budowa nowego rodzaju kriogenicznych zbiorników paliwa jest częścią Game Changing Development Program prowadzonego przez NASA. Jeśli takie konstrukcje sprawdzą się, to zostaną użyte w przyszłych misjach amerykańskiej agencji kosmicznej, w tym na potrzeby rakiety SLS.

NASA jest zainteresowana wykorzystaniem kompozytów przy produkcji zbiorników, gdyż umożliwiają one zaoszczędzenie nawet 25% kosztów obróbki metalowych zbiorników, a jednocześnie są od nich o jedną trzecią lżejsze.

Przygotowywany do testów zbiornik ma średnicę 5,5 metra i objętość 105 992 litrów, czyli jest wielkości już używanych zbiorników paliwa a rakietach. Został wyprodukowany w zakładach Boeing Developmental Center w Tukwila w stanie Washington. W marcu zbiornik został przewieziony samolotem Super Guppy do Marshall Space Flight Center w Huntsville (Alabama). Następnie 96 kołowa ciężarówka Kmag przewiozła go na miejsce testów.

W ramach badań zbiornik zostanie zaizolowany i napełniony ciekłym wodorem. Widoczne na zdjęciu pomarańczowe pierścienie są wykonane z metalu i zostaną wykorzystane do montażu do stanowiska testowego, symulując normalne mocowanie zbiornika podczas startu rakiety.

(NASA)

Comments are closed.