Wykonano pierwszą mapę pogodową brązowego karła

0

Przy wykorzystaniu obserwatorium VLT (Very Large Telescope) w Chile naukowcom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) udało się uzyskać informacje na temat powierzchni najbliższego znanego brązowego karła.

Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się stworzyć pierwszą w historii mapę pogodową powierzchni najbliższego brązowego karła. Obiekt ten, WISE J104915.57-531906.1B, noszący nieoficjalną nazwę Luhman 16B, jest jednym z dwóch odkrytych ostatnio brązowych karłów, które położone są w odległości zaledwie sześciu lat świetlnych od Ziemi.

Brązowe karły to obiekty wypełniające lukę pomiędzy dużymi gazowymi planetami, takimi jak Jowisz czy Saturn, a słabymi i względnie zimnymi gwiazdami. Brązowe karły nie posiadają wystarczająco dużo masy, aby możliwe było rozpoczęcie reakcji termojądrowych w ich rdzeniach. Emitują jedynie słabe światło w zakresie podczerwieni. Istnienie pierwszego obiektu tego typu zostało potwierdzone dopiero 20 lat temu, a od tego czasu wykryto zaledwie kilkaset przedstawicieli tego rodzaju gwiazd.

Odkryta para brązowych karłów jest trzecim najbliższym Ziemi układem gwiazd po systemie Alfa Centauri oraz Gwieździe Barnarda. Z uwagi jednak na bardzo małą jasność obu karłów, układ ten odkryty został dopiero w zeszłym roku. Słabszy składnik tego układu, Luhman 16B, zmienia swoją jasność w przeciągu godzin, co dało wskazówkę astronomom, że na jego powierzchni mogą się znajdować obszary o różnej jasności.

Dzięki wykorzystaniu instrumentu CRIRES oraz odpowiedniej metodologii, naukowcy byli w stanie nie tylko zaobserwować spowodowane rotacją zmiany jasności karła Luhman 16B, ale także określić czy ciemne lub jasne obszary przybliżają się do centrum widocznej tarczy czy raczej oddalają się od niej. W efekcie badanie to pozwoliło na określenie wyglądu powierzchni, tj. stworzenie mapy pogodowej brązowego karła.

Atmosfery brązowych karłów są bardzo podobne do tych na gorących, gazowych egzoplanetach. W ten sposób obserwacje dobrze widocznych brązowych karłów dostarczają astronomom informacji na temat atmosfer młodych, dużych planet – których spore ilości może zostać wykrytych w najbliższej przyszłości dzięki instalacji w tym roku w ośrodku VLT nowego instrumentu – SPHERE.

(ESO)

{module[346]}

Comments are closed.