Po ponad miesiącu od ostatniego rozbłysku klasy X, grupa 2017 wyemitowała rozbłysk klasy X1.0. Pewna część koronalnego wyrzutu masy związanego z tym rozbłyskiem podąża w kierunku Ziemi.
W przeciągu ostatnich 60 godzin nastąpił wzrost aktywności słonecznej, głównie za sprawą grupy 2017. Ten obszar aktywny jeszcze kilka dni temu nie wyróżniał się szczególną aktywnością, jednak od nieco ponad dwóch dni obserwujemy jego wyższą aktywność. 28 i 29 marca ta grupa wyemitowała dwa rozbłyski klasy M, z których silniejszy był klasy M2.6. Jak się później okazało – była to jedynie „zapowiedź” silniejszego rozbłysku.
29 marca grupa 2017 wyemitowała rozbłysk klasy X1.0. Moment maksimum tego rozbłysku nastąpił o godzinie 18:48 CET. Rozbłysk można zobaczyć na poniższym nagraniu, wykonanym ze zdjęć sondy Solar Dynamics Observatory (SDO).
{youtube}ln7UPvisQxA{/youtube}
Rozbłysk klasy X1.0 z grupy 2017 – 29.03.2014 / Credits – NASA, SDO
Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME). Część plazmy wybitej podczas tego CME podąża w kierunku Ziemi i aktualnie przewiduje się jej zetknięcie z ziemską magnetosferą około 1 – 2 kwietnia. Nieco bardziej rozbudowane zorze polarne są możliwe, ale nie wydaje się, by mogły one być widoczne z terenów Polski.
Jest to pierwszy rozbłysk klasy X od 25 lutego 2014 roku. Wówczas nastąpił rozbłysk klasy X4.9 – najsilniejszy w tym roku i trzeci względem mocy w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.
Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2014 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.
(PFA)
{module[346]}