Udany rosyjski spacer EVA-37a (27.01.2014)

0

Dwudziestego siódmego stycznia rosyjscy kosmonauci Oleg Kotow oraz Siergiej Riazanskij dokonali spaceru kosmicznego. Głównym celem tego spaceru była ponowna próba instalacji kamer do obserwacji Ziemi. Był to pierwszy spacer kosmiczny w 2014 roku.

Pod koniec zeszłego roku, 27 grudnia, doszło do rosyjskiego spaceru EVA-37 z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W przestrzeń kosmiczną wyszli wówczas kosmonauci Oleg Kotow oraz Siergiej Riazanskij. Głównym celem tamtego spaceru była instalacja kamer do obserwacji Ziemi firmy UrtheCast. Oprócz instalacji kamer kosmonauci wykonali jeszcze kilka dodatkowych zadań. Spacer trwał osiem godzin i 7 minut.

UrtheCast to kanadyjska firma, która w ramach współpracy z Rosyjską Agencją Kosmiczną będzie oferować transmisję zdjęć i obrazów Ziemi z pokładu ISS. Klienci firmy będą mieli możliwość oglądania nagrań na komputerach, tabletach i innych urządzeniach przenośnych. Do tego celu mają zostać wykorzystane dwie kamery – Medium oraz High Resolution Camera.

Niestety, tuż po instalacji kamer okazało się, że żadna z nich nie przesyła telemetrii. Oznaczało to potencjalną awarię lub problem na linii przesyłu danych. Zadecydowano o demontażu kamer i powrocie z nimi do wnętrza ISS. Przez następne dni trwało poszukiwanie przyczyny tej potencjalnej awarii. Dość szybko okazało się, że problem leżał po stronie okablowania wewnątrz modułu Zwiezda – jeden z konektorów był nieprawidłowo połączony. Ten problem wykryto dość szybko, bo już 2 stycznia.

Drugą próbę instalacji kamer UrtheCast zaplanowano na 27 stycznia 2014 roku. W przestrzeń kosmiczną ponownie wyszli kosmonauci Oleg Kotow oraz Siergiej Riazanskij. Ten spacer otrzymał oznaczenie EVA-37a i rozpoczął się o godzinie 15:00 CET. Tym razem instalacja kamer przebiegła prawidłowo, kamery także prawidłowo zaczęły przesyłać telemetrię. Ponadto, kosmonauci pracowali także nad zadaniami, które anulowano dla spaceru EVA-37. Pod koniec spaceru kosmonauci wykonali serię zdjęć zewnętrznych powierzchni rosyjskich modułów ISS w poszukiwaniu potencjalnych uszkodzeń. Zdjęcia zostaną przesłane na Ziemię i w ciągu najbliższych tygodni będą analizowane.

EVA-37a zakończył się po sześciu godzinach i ośmiu minutach. Był to pierwszy spacer kosmiczny w 2014 roku. Dla Kotowa był to szósty spacer kosmiczny a dla Riazanskijego – trzeci.

(PFA, NASA)

{module [346]}

Comments are closed.