Japonia będzie miała nową rakietę nośną

0

Japonia planuje na rok 2020 start nowej rakiety nośnej.

Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA, chce dokonać próbnych startów nowej dużej rakiety nośnej w roku budżetowym 2020 i następnym. Następca H-II został prowizorycznie oznaczony jako H-III.

Informacja taka pojawiła się na zebraniu w ministerstwa nauki Japonii we wtorek 24 grudnia. H-III ma mieć w pierwszym locie dwusilnikowy pierwszy stopień i nie mieć rakiet dodatkowych na paliwo stałe.

Pierwszy lot testowy został zaplanowany na rok budżetowy 2020. Jako ładunek rakieta miałaby zabrać satelitę na orbitę okołobiegunową. W drugim locie, rok później, rakieta z dodatkowymi rakietami na paliwo stałe miałaby wynieść satelitę na orbitę geostacjonarną.

Głównym wykonawcą projektu rakiety zostanie zapewne Mitsubishi Heavy Industries Ltd., która przejęła od JAXA program rakiet H-IIA i H-IIB. Decyzja powinna zostać podjęta do marca 2014.

Agencja ma zamiar obniżyć koszty produkcji silników wykorzystywanych w rakietach H-II (LH/LOX), upraszczając ich orurowanie i system pomp. Nowe rakiety dodatkowe dla H-III pozwolą też stosować ich różne konfiguracje, zależnie od potrzeb. JAXA ma nadzieję, że zredukuje dwukrotnie koszty startu nowej rakiety, z 10 miliardów jenów dla H-IIA do 5-6,5 miliardów H-III.

Zobacz też:

(JIJI, JAXA)

Comments are closed.