Udany start rakiety Rokot z trzema satelitami Rodnik

0

Rosyjska rakieta Rokot wyniosła 25 grudnia trzy satelity Rodnik, które mają przeznaczenie wojskowe.

W Rosji okres świąteczny nastąpi dopiero za dwa tygodnie a koniec roku kalendarzowego jest tradycyjnie aktywny. Tym razem na okres pomiędzy 23 a 26 grudnia zaplanowano starty trzech rakiet: Rokota, Sojuza 2.1w oraz Protona-M.

Dwudziestego piątego grudnia o godzinie 01:31 CET nastąpił udany start rakiety Rokot z trzema satelitami Rodnik. Start odbył się z kosmodromu Plesieck, położonego około 800 km na północ od Moskwy. Satelity otrzymały oznaczenie Kosmos-2488, Kosmos-2489 i Kosmos-2490. Ich inna nazwa to „Rodnik”.

Przeznaczenie satelitów Rodnik jest wojskowe. Dlatego też nie podano do publicznej informacji celów misji tych satelitów. Niektóre źródła sugerują, że są to nowe wersje satelitów telekomunikacyjnych serii Goniec-M. Przeznaczeniem tych satelitów jest prawdopodobnie łączność cyfrowa. Nie są jednak znane szczegóły budowy satelitów, aczkolwiek jest pewne, że ich masa nie przekracza 500-600 kg.

Natomiast start nowej wersji rakiety Sojuza 2.1w, który przesunięto na dziś (25 grudnia) został opóźniony do przyszłego roku. Więcej na ten temat można przeczytać na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.