Opóźnienie o jeden dzień kolejnego awaryjnego spaceru na ISS

0

Za kilkanaście godzin ponownie poza Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wyjdzie dwójka amerykańskich astronautów, którzy będą kontynuować rozpoczęte w ubiegłą sobotę działania związane z naprawą awarii jednego z dwóch systemów chłodzenia stacji.

 

Spacer EVA-25 zaplanowany był według pierwotnego planu  na 23 grudnia, jednak na skutek problemu z jednym ze skafandrów EMU (Extravehicular Mobility Unit) agencja NASA opóźniła o jeden dzień ponowne wyjście astronautów w przestrzeń. Pierwszy z serii awaryjnych spacerów (EVA-24), zorganizowanych w celu rozpoczęcia prac nad wymianą pompy chłodziwa, przeprowadzony został w ubiegłą sobotę przez Ricka Mastracchio oraz Mike’a Hopkinsa.

Warto podkreślić, że w czasie trwającym zaledwie 5,5 godziny spacerze EVA-24, udało się dwóm amerykańskim astronautom przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace. Ponadto wyciągnięta ze swojego miejsca pracy została stara pompa, która przemieszczona została potem na tymczasowe miejsce pobytu. Stanowiło to element prac zaplanowanych do wykonania podczas drugiego spaceru kosmicznego (EVA-25).

Już po zakończeniu sobotniego spaceru EVA-24 okazało się, że w skafandrze Mastracchio doszło do dość poważnej usterki, która wyeliminowała możliwość jego wykorzystania w kolejnym wyjściu poza stację. Awaria polegała na dostaniu się wody do sublimatora, który odpowiada za odprowadzanie nadmiaru ciepła ze skafandra.

Nieco podobna historia wydarzyła się w lipcu tego roku, kiedy w czasie wyjścia poza stację astronauty Luca Parmitano, doszło do przedostania się wody do jego hełmu, co nieomal nie zakończyło się dramatycznie dla włoskiego astronauty. Inżynierowie z NASA wciąż nie wiedzą, czemu doszło do rozwoju takiej sytuacji, jednak z dużym prawdopodobieństwem udało się ustalić komponent odpowiedzialny za awarię – zablokowany filtr. Po przeprowadzaniu odpowiednich napraw, udzielono zgody na ponowne wykorzystywanie skafandra. Dodatkowo zaimplementowano dwa systemy wspomagające astronautów w razie ponownego wystąpienia tego typu awarii.

Przełożenie spaceru o jeden dzień pozwoliło na wykonanie odpowiednich zabiegów rekonfiguracyjnych. Skafander, który uległ usterce w sobotę, nie będzie wykorzystany w czasie EVA-25. Można dodać, że obecny problem jest innej natury, niż ten, który wystąpił w lipcu. Skafander Mike’a Hopkinsa, który wykorzystany był w lipcu przez Luca Parmitano, spisywał się bowiem w sobotę bez zarzutów.

Spacer EVA-25 rozpocznie się około godziny 13:10 CET (czasu polskiego). Transmisję z jego przebiegu zapewnia telewizja NASA TV. Z uwagi na czas świąteczny nie będziemy prowadzić naszej zwyczajowej relacji tekstowej z przebiegu spaceru. Aktualizacji można się jednak spodziewać na naszym fanpage’u.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.