Start rakiety Proton-M z rosyjskim satelitą militarnym

0

Dzisiaj o godzinie 00:46 CET z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystrzelona została rakieta Proton-M z rosyjskim satelitą militarnym o nazwie Raduga-1M.

Ładunek rakiety (Raduga-1M, nazywany także Globus-1M) miał zostać dostarczony na zaplanowaną orbitę na wysokości niemal 36 tys. km w dziewięć godzin po starcie za pomocą górnego stopnia Briz-M. Celem tego satelity będzie zapewnienie stabilnego skomunikowania mobilnych stacji radiowych, także w rejonach trudno dostępnych (np. w górach). Technologia ta wykorzystuje małe terminale, pozwalające na szybki przekaz wiadomości, dzięki czemu służy ona także strategicznej komunikacji pomiędzy wysokimi rangą osobami z rosyjskiego rządu.

Raduga-1M należy do trzeciej generacji militarnych satelitów komunikacyjnych, które rozwijane są w Federacji Rosyjskiej. Nie są znane oficjalne informacje nt. dokładnych możliwości, długości życia oraz ostatecznego miejsca pracy tego satelity. Konstruktorem jednostki jest ISS Reshetnev.

{youtube}t2t6_oh47QQ{/youtube}

Zapis ze startu rakiety Proton-M z satelitą Raduga-1M / Źródło: Roskosmos

Był to trzeci start Protona i zarazem pierwszy na zamówienie rządowe po katastrofie tej rakiety w lipcu tego roku. Rakieta ta zostanie w tym roku wykorzystana jeszcze dwukrotnie – 8 i 25 grudnia. Wyniesione zostaną wtedy satelity Inmarsat-5 F1 oraz Express-AM5.

(RIA Nowosti)

Comments are closed.