Prawie 600 kg meteorytu czelabińskiego!

0

Nurkowie wydobyli z jeziora Czerbakuł prawie 600 kilogramowy fragment meteorytu czelabińskiego! Fragment rozpadł się jednak na trzy części.

Największy do tej pory fragment meteorytu, który w lutym tego roku eksplodował nad Czelabińskiem, został w środę wydobyty w przygotowywanej od września operacji. Wydobycie było transmitowane na żywo przez rosyjską telewizję. Może być to jeden z największych meteorytów jakie znaleziono.

“To jest ‘ojciec’ wcześniej znalezionych fragmentów. Widzicie tą czarną skorupę? To przybysz z kosmosu. Skorupa jest bardzo gruba, stopiona, nieregularna” – komentował Siergiej Zamozdra, naukowiec z Państwowego Uniwersytetu Czelabińskiego. Wątpliwości nie ma też członek Rosyjskiej Akademii Nauk Wiktor Grochowski, który już wcześniej badał fragmenty meteorytu czelabińskiego.

Największy do tej pory znaleziony fragment meteorytu z 15 lutego / Credits: RIA Nowosti

Największy do tej pory znaleziony fragment meteorytu z 15 lutego / Credits: RIA Nowosti

Wydobyty z dna jeziora fragment ważył około 600 kilogramów. Niestety, podczas operacji podnoszenia pękł na trzy części. Dokładna waga nie jest znana, gdyż w użytej na miejscu wadze skala skończyła się na 570 kilogramach. Po dokładnym zbadaniu największy fragment zostanie wystawiony do oglądania w lokalnym muzeum.

Operacja podniesienia tego wielkiego fragmentu była przygotowywana od września. Kosztowała ponad 50 000 USD. Okazało się, że fragment leżał pod 13-metrową, a nie jak wcześniej sądzono 6-metrową, warstwą mułu. Do teraz poszukiwacze wyłowili 13 mniejszych fragmentów o łącznej wadze 11 kilogramów. Naukowcy potwierdzili pozaziemskie pochodzenie 11 z nich. Jak mówi Michaił Jurewicz, gubernator regionu Czelabińskiego, na tym operacja zostanie zakończona. Mniejsze fragmenty zostaną świadomie pozostawione, jako atrakcja turystyczna.

Zobacz też:

(RIA Nowosti)

{module [346]}

Comments are closed.