Konferencja CAP 2013 – pierwsza relacja

0

W Warszawie trwa właśnie konferencja Communicating Astronomy with the Public. Na tym wydarzeniu obecny jest przedstawiciel serwisu Kosmonauta.net.

Celem konferencji Communicating Astronomy with the Public (CAP) jest zaprezentowanie doświadczeń związanych z upowszechnianiem informacji związanych z astronomią – od tych najbardziej profesjonalnych po formy edukacji dzieci. Tegoroczna edycja CAP odbywa się w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik. W CAP 2013 bierze udział ponad sto naukowców oraz popularyzatorów nauki z całego świata. Organizatorami CAP jest International Astronautical Union, Politechnika Warszawska, New Space Foundation i CNK.

Pierwszy dzień CAP 2013 został przeznaczony na najważniejsze programy edukacyjno-informacyjne związane z astronomią, takie jak np. Zooniverse. Wiele z tych programów ma charakter globalny, realizowany także w państwach, które zwykle nie są aktywne w dziedzinach astronomii.

Z kolei, podczas drugiego dnia CAP 2013 zaprezentowano wyniki mniejszych, np. lokalnych i regionalnych inicjatyw. Tego dnia prezentowano różne koncepcje inspiracji naukami związanymi z astronomią – od nisko kosztowych form produkcji sprzętu edukacyjnego po obserwacje astronomiczne z obszarów miejskich. Warto odnotować prezentację Karola Wójcickiego o warszawskich inicjatywach związanych z astronomią, np. tegorocznych publicznych obserwacjach Perseidów (drugie zdjęcie w galerii tego artykułu).

W czasie drugiego dnia konferencji CAP 2013 zaprezentowane zostały dwie prezentacje serwisu Kosmonauta.net. Pierwsza z nich dotyczyła działalności Kosmonauta.net, a druga gry Race To Mars. Obie prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności.

Ciekawą formę przyjęła dyskusja na temat zaplanowanego na 2015 rok wydarzenia o nazwie “International Year of Light”. To wydarzenie będzie w dużej części związane także z astronomią, m.in. dlatego, że będzie odbywać się w pięćdziesiątą rocznicę pierwszej publikacji naukowej dotyczącej detekcji mikrofalowego promieniowania tła.

Na CAP 2013 obecni są także przedstawiciele z różnych polskich grup, które realizują swoje projekty popularyzatorskie oraz naukowe związane z astronomią. Z pewnością warto śledzić ich dokonania, gdyż często osiągają one interesujące rezultaty, w szczególności w kwestii edukacji najmłodszych ludzi. Bardzo ciekawe są próby połączenia działalności artystycznej z naukową, w szczególności w wymiarze edukacyjnym.

Konferencja CAP 2013 potrwa do piątku. Planowane są kolejne prezentacje, dyskusje oraz specjalne pokazy filmów.

{module[346]}

Comments are closed.