LADEE weszła na orbitę Księżyca

0

Miesiąc po starcie sonda NASA o nazwie LADEE weszła na orbitę Srebrnego Globu. Z uwagi na amerykański „government shutdown” tą sondą opiekuje się jedynie mały zespół.

Siódmego września 2013 roku, o godzinie 05:27 CEST, nastąpił start małej amerykańskiej sondy księżycowej. Nazwa tej misji to Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE).

Jest to mała wyprawa bezzałogowa – masa LADEE wynosi zaledwie 383 kg. Celem tej misji jest zbadanie księżycowej egzosfery oraz analiza obecności pyłu w otoczeniu Srebrnego Globu. Misja naukowa planowana jest na sto dni.

LADEE została wyniesiona za pomocą rakiety Minotaur V z ośrodka startowego w Wallops (wschodnie wybrzeże USA, na północ od Florydy, w stanie Wirginia). Był to pierwszy start rakiety Minotaur V. Sonda LADEE nie została wyniesiona bezpośrednio na trajektorię wiodącą w kierunku naszego naturalnego satelity. We wrześniu i październiku LADEE wykonała trzy orbity wokół Ziemi, o coraz wyższym apogeum, by wreszcie zbliżyć się do sfery wpływu Księżyca.

Dziś (6.10.2013), o godzinie 12:57 CEST, na cztery minuty LADEE uruchomiła swój silnik, zmniejszając swoją prędkość o około 330 m/s. Manewr przebiegł prawidłowo. Tym samym LADEE weszła na pierwszą orbitę księżycową. Do dwóch kolejnych odpaleń silnika dojdzie 9 i 12 października, dzięki czemu LADEE obniży swoją orbitę do około 250 km nad powierzchnią Srebrnego Globu.

Z uwagi na panujący obecnie „government shutdown” w USA, NASA nie była w stanie przekazać oficjalnej informacji o poprawnym wejściu LADEE na orbitę wokółksiężycową. W tej chwili jedynie mały zespół techników, odpowiedzialnych za odpowiednie prowadzenie sondy, pracuje nad misją LADEE. Ten zespół uzyskał specjalny status i mógł nadal kontynuować pracę, pomimo braku budżetu centralnego USA.

(SFN, NSF, PFA)

{module [346]}

Comments are closed.