Pierwsze operacyjne Galileo – start w czerwcu 2014 (?)

0

Opóźnia się start pierwszych operacyjnych satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Obecne przewiduje się, że dwa pierwsze operacyjne satelity Galileo zostaną umieszczone na orbicie nie wcześniej niż w połowie 2014 roku.

Galileo to tworzony europejski system nawigacji satelitarnej. Docelowo Galileo ma się składać z 30 satelitów (27 operacyjnych i 3 rezerwowych). Konstelacja ma być w całości gotowa w 2019 roku, a wstępna operacyjność systemu ma być osiągnięta jeszcze w połowie tej dekady. Galileo jest wspólnie budowany przez państwa Unii Europejskiej, w tym Polskę. Za testy i umieszczenie satelitów Galileo na orbicie odpowiedzialna jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), a satelity buduje konsorcjum firm, w których przewodzi niemiecka OHB i brytyjska SSTL.

Obecnie na orbicie przebywają cztery satelity demonstracyjne Galileo IOV (In Orbit Validation), które zostały wyniesione w 2011 i 2012 roku. Wcześniej, w 2005 i 2008 roku na orbicie umieszczono satelity GIOVE-A i GIOVE-B, służące do pierwszych demonstracji działania systemu Galileo.

Dotychczas planowano wystrzelenie pierwszych w pełni operacyjnych satelitów Galileo (FOC – Full Operational Capability) jeszcze w tym roku, tak aby cały system był w pełni operacyjny pod koniec 2014 roku. Niestety, wskutek kilku niezwiązanych ze sobą opóźnień dwa pierwsze satelity Galileo FOC zostaną umieszczone na orbicie nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku, prawdopodobnie w czerwcu.

Dwa pierwsze satelity Galileo FOC zostały przetransportowane do ośrodka technicznego ESA o nazwie ESTEC dopiero w maju tego roku. Wówczas miały się rozpocząć testy tych satelitów w wielkiej komorze termiczno-próżniowej. Jednakże, okazało się, że ta komora nie jest przystosowana do testów tych satelitów i pewne modyfikacje są wymagane.

Warto zauważyć, że możliwe są kolejne opóźnienia w startach satelitów Galileo. Te satelity zostaną wyniesione na pokładzie „zeuropeizowanej” rosyjskiej rakiety Sojuz z kosmodromu ESA w Gujanie Francuskiej. Na tę rakietę z tego kosmodromu jest dość duże zainteresowanie, a w tej chwili wydaje się, że nie uda się przeprowadzić więcej niż czterech rocznie kampanii startowych Sojuza z Gujany Francuskiej.

Z dostępnych informacji wynika, że właśnie rozpoczynają się testy pierwszego z dwóch satelitów Galileo FOC w ESTEC. Te testy są zaplanowane na sześć tygodni. Jeśli zakończą się pozytywnie, wówczas rozpoczną się testy drugiego satelity, być może nieco krótsze. Aktualnie wydaje się, że start tych satelitów w połowie przyszłego roku wydaje się być realistyczny.

Zobacz też:

(SW)

{module [346]}

Comments are closed.