ESA ogłosiła nabór na misje BEXUS 18/19 i REXUS 17/18

0

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór na studenckie misje balonowe BEXUS 18/19 i rakietowe REXUS 17/18. W tych misjach mogą brać udział także studenci z Polski. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 21 października.

Wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) to duża szansa na zwiększenie udziału polskich studentów i uczelni w projektach edukacyjnych. Od tej pory to ESA pokrywa koszty wyjazdów studentów na warsztaty, przeglądy czy wykonanie eksperymentu (np. w trakcie kampanii startowej). Polscy studenci i uczelnie będą mogły się skupić na najważniejszym – zaprezentowaniu projektu i (po akceptacji) jego przeprowadzeniu. Jest to duże udogodnienie, które powinno przełożyć się na większą liczbę polskich wniosków o eksperymenty studenckie.

Dwa najbardziej znane programy biura edukacyjnego ESA to balonowy BEXUS (Balloon Experiments for University Students) i REXUS (REXUS Experiments for University Students). Dotychczas wykonano po 10 startów balonów i rakiet ze studenckimi eksperymentami. Łącznie przeprowadzono 70 eksperymentów, w których brało udział około 450 studentów. Starty balonów i rakiet odbywają się z centrum Esrange w północnej Szwecji.

ESA właśnie ogłosiła nabór do kolejnych misji, oznaczonych BEXUS 18/19 i REXUS 17/18. Do 21 października studenckie zespoły ze wszystkich państw stowarzyszonych z ESA (w tym i Polski) mogą przesyłać swoje propozycje eksperymentów. Ze zgłoszeń ESA wybierze do dziesięciu pomysłów, które zostaną zrealizowane w misjach BEXUS 18/19 i REXUS 17/18. Orientacyjne daty startów już są znane – balon wystartuje jesienią 2014 roku a rakieta na wiosnę 2015 roku.

Rakiety wykorzystywane w ramach programu REXUS są zdolne do osiągnięcia wysokości maksymalnej rzędu 90 km i wyniesienia ładunku do 40 kg. Loty w ramach misji REXUS są krótkie (kilka minut), w którego trakcie instrumenty doświadczają dużych przeciążeń. Z kolei balony misji BEXUS osiągają wysokość 25-30 km i trwają kilka godzin. Ładunek do misji BEXUS może osiągnąć nawet 100 kg.

Więcej informacji można zobaczyć na stronie ESA:
http://www.esa.int/Education/Fly_your_experiment_to_the_edge_of_space2

{module [346]}

Comments are closed.