MSL zbliża się do pierwszego punktu orientacyjnego

0

Trwa wyprawa łazika Mars Science Laboratory. Niebawem pojazd powinien dotrzeć do pierwszego punktu orientacyjnego w trasie do Mt Sharp. W tym punkcie łazik spędzi do kilkunastu dni.

Już ponad rok Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” przebywa we wnętrzu marsjańskiego krateru Gale. W ciągu prawie trzynastu miesięcy od lądowania łazik badał głównie obszar w promieniu kilkuset metrów od miejsca lądowania, w szczególności w terenie o nazwie „Glenelg”.

Na początku lipca MSL ruszył ku głównemu celu swej odysei – górze o nazwie Mt. Sharp, znajdującej się w centralnej części krateru Gale. Przez zbocze tej góry przebiega bardzo interesujący kanion, który odkrywa dużą ilość różnych warstw skalnych. Naukowcy uważają, że badając Mt. Sharp Curiosity będzie w stanie pogłębić naszą wiedzę o różnych okresach z przeszłości Marsa – aż do czasów obecnych.

Obszar „Glenelg” znajduje się około osiem kilometrów od podnóża Mt. Sharp. Łazik obecnie porusza się z prędkością najczęściej około 50-100 metrów dziennie. W trasie do Mt. Sharp wyznaczono kilka punktów orientacyjnych, w okolicy których znajdują się interesujące formacje skalne. Do pierwszej z nich MSL się właśnie zbliża. W tym miejscu łazik spędzi do kilkunastu dni, po czym ruszy w dalszą trasę. Druga grafika w galerii tego artykułu prezentuje położenie łazika w trasie od „Glenelg” do celu głównego misji. Jest to stan na 27 sierpnia 2013.

Ponadto, w ostatnich kilkunastu dniach przeprowadzono pierwsze testy jazdy autonomicznej łazika.

W międzyczasie łazik dokonuje fotografowania pobliskiego terenu a także obserwacji nocnego nieba. Na początku sierpnia MSL dokonał obserwacji zaćmienia jednego z księżyców Marsa – Deimosa, przez drugi – Fobosa. Sekwencję 41 zdjęć można zobaczyć na poniższej animacji.

{youtube}tDKBaLB-YOE{/youtube}
Zaćmienie Deimosa przez Fobosa / Credits – NASA

Misja MSL jest najbardziej skomplikowaną wyprawą, jaka kiedykolwiek osiadła na powierzchni innej planety. Bez wątpienia w ciągu najbliższych kilku dekad oczy ludzkości będą skierowane ku Czerwonej Planecie. Docelowo, prawdopodobnie w latach 40. XXI wieku człowiek wyląduje na Marsie. Do tego czasu misje automatyczne – zarówno orbitalne, jak i na powierzchni – powinny dokonać wielu ważnych badań Czerwonej Planety, a nawet sprowadzić próbki skał na Ziemię. Już dziś wiadomo, że MSL znacząco przyczynił się do naszego lepszego postrzegania Marsa i jego przeszłości – a to dopiero początek tej fascynującej wyprawy. Możemy spodziewać się kolejnych odkryć.

W 2020 roku nastąpi misja łazika podobnego do MSL. Niedawno ustalono cele naukowe tej wyprawy.

Misja Mars Science Laboratory jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [346]}

Postęp jazdy MSL - stan na 27 sierpnia 2013 / Credits - NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Comments are closed.