Thales Alenia zbuduje satelitę dla Brazylii

0

Thales Alenia Space zbuduje satelitę dla Brazylii.

Francusko-włoska grupa Thales Alenia Space (TAS) ogłosiła we wtorek, że wygrała wart 300 milionów euro kontrakt na budowę satelity na potrzeby rozwijającego się brazylijskiego programu kosmicznego.

TAS wygrał przetarg na geostacjonarnego satelitę telekomunikacyjnego podwójnego użytku, wojskowo-cywilnego, ogłoszonego przez firmę Visiona. Właścicielami Visiona jest Embraer (producent samolotów pasażerskich) i Telebras (operator telekomunikacyjny). Przedstawiciel Telebrasa powiedział, że satelita ma dostarczać “Internet wysokiej prędkości na terenie całego kraju, zapewniając niezależność w dziedzinie łączności cywilnej i wojskowej”. Satelita ma zostać wyniesiony przez Arianespace.

Umowa zakłada transfer pewnych technologii pomiędzy TAS a Brazylią. Oznacza to, że Thales Alenia Space stanie się preferowanym partnerem w brazylijskim programie kosmicznym. Według rzecznika TAS, firma ma zająć się telekomunikacją, meteorologią i obserwacją Ziemi.

Brazylia zamierza w ciągu najbliższej dekady przeznaczyć około 6 miliardów euro na budowę i wyniesienie 12 satelitów meteo i teledetekcyjnych oraz 3 satelitów telekomunikacyjnych.

(AFP, SD, TAS)

{module[346]}

Comments are closed.