Pokazano atak typu spoofing poprzez sygnał GPS

0

Naukowcy z University of Texas wykazali możliwość wykonania ataku typu “spoofing” za pomocą sygnału GPS. W wyniku ataku można było kierować położeniem jachtu.

Naukowcy z University of Texas w Austin w czerwcu tego roku wykazali możliwość zmiany położenia statku bez wiedzy załogi za pomocy spreparowanego sygnału GPS, którym zagłuszono sygnał pochodzący z satelitów. W ramach pokazu zmanipulowano w ten sposób kurs 65 metrowego jachtu.

Demonstracja miała za zadanie pokazać na jakie zagrożenia narażona jest współczesna żegluga morska powszechnie korzystająca z geolokalizacji satelitarnej. Poprzez ten eksperyment chciano też określić jak trudno przeprowadzić taki atak i czy przyrządy pokładowe statku można w jakiś sposób zabezpieczyć na wypadek takiego procederu.

Eksperyment został przeprowadzony z użyciem prywatnego jachtu “White Rose of Drachs”, wartego 80 milionów USD, płynącego z Monako na Rodos. Gdy statek znajdował się na wodach międzynarodowych, około 30 mil od wybrzeży Włoch, naukowcy za pomocą przenośnego urządzenia wielkości aktówki, wyemitowali w kierunku anten GPS jachtu spreparowany sygnał GPS, który mocą zagłuszał prawdziwy sygnał pochodzący z satelitów.

Dla urządzeń GPS statku sygnał okazał się nie do odróżnienia od prawdziwego sygnału. Fałszywy sygnał spowodował, że statek zmienił kurs zgodnie z intencją eksperymentatorów, a przyrządy nawigacyjne statku cały czas pokazywały prawidłową pozycję i kurs statku.

Profesor Todd Humphreys, szefujący grupie badawczej, powiedział: “Nie wiedziałem, aż do przeprowadzenia eksperymentu, czy będzie możliwe zamanipulowanie statku i czy będzie można wykryć taki atak”. “W czasach, gdy większość towarów przewozi się morzami, a większość ludzi transportuje powietrzem, należy zgłębić wiedzę o możliwych implikacjach fałszowania sygnału GPS”. Chandra Bhat, dyrektor uniwersyteckiego Centrum Badań nad Transportem, dodaje, że “łatwość z jaką Todd i jego zespół mógł kontrolować jacht, jest dowodem, że musimy więcej zainwestować w zabezpieczanie systemów transportowych przed takimi atakami”.

(UPI,SD)

{module[346]}

Comments are closed.