Jak będzie wyglądać PW-Sat 2?

0

Studenckie Koło Astronautyczne opublikowało pierwsze grafiki satelity PW-Sat 2. Zapowiada się bardzo interesująca misja!

Kilka dni temu Studenckie Koło Astronautyczne (SKA), działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej, opublikowało pierwsze szczegóły dotyczące satelitarnej misji PW-Sat 2. Z opublikowanych informacji wynika, że PW-Sat 2 będzie satelitą standardu CubeSat 2U (dwie jednostki) i zostanie wyposażony w szereg instrumentów pokładowych. Podstawowy cel misji PW-Sat 2 jest edukacyjny, rozumiany m.in. jako zdobycie doświadczenia w samodzielnym zarządzaniu i pracy nad rzeczywistym projektem kosmicznym. Start tego satelity planowany jest aktualnie na jesień 2015 roku.

PW-Sat 2 ma być wyposażony m.in. w dwie kamery, sensor Słońca, system orientacji oraz żagiel, który posłuży do szybszej deorbitacji tego satelity. SKA właśnie opublikowało grafiki PW-Sata 2, które prezentujemy w galerii tego artykułu.

W porównaniu z pierwszym satelitą PW-Sat, projektowany obecnie PW-Sat 2 będzie wyposażony w szereg podzespołów świadczących o wyższym stopniu zaawansowania technologicznego misji. Uwagę zwracają przede wszystkim dwie cechy tego satelity: stosunkowo duży żagiel słoneczny oraz rozkładane panele słoneczne.

Z opublikowanych grafik wynika, że żagiel słoneczny PW-Sata 2 po rozłożeniu ma mieć wymiary około 200×200 cm. Żagiel ma znajdować się w odległości ponad jednego metra od satelity. Jest to stosunkowo duża wartość jak na zdolności satelitów typu CubeSat i sugeruje, że SKA w trakcie prac nad projektem PW-Sat skupi się także na kwestiach związanych z operacją niezawodnego i poprawnego rozkładania żagla w warunkach mikrograwitacji.

Grafiki prezentują także rozkładane panele słoneczne, co oznacza potrzebę zainstalowania dobrego systemu orientacji satelity. Jest to jeden z trendów rozwojowych u CubeSatów – jeszcze kilka lat temu satelity tego typu były wyposażone w panele słoneczne zainstalowane na wszystkich ściankach. Obecnie coraz częściej stosuje się bardziej zaawansowane systemy orientacji, pozwalające na lepsze zorientowanie takiego zminiaturyzowanego satelity względem Słońca i tym samym możliwość zainstalowania rozkładanych paneli słonecznych. Co ciekawe, grafiki sugerują, że te rozkładane panele będą wyposażone w ogniwa słoneczne po obu stronach paneli, co przekłada się na większą swobodę w trybach pracy i orientacji satelity. Warto tu dodać, że innym trendem rozwojowym CubeSatów jest instalowanie kamer pokładowych – w przypadku PW-Sata 2 obecnie zakłada się wykorzystanie dwóch kamer. Obecność kamer pokładowych oznacza lepsze tryby komunikacji satelity ze stacjami naziemnymi.

Ostatnia grafika w galerii tego artykułu prezentuje konfigurację PW-Sata 2 przed rozłożeniem żagla i paneli słonecznych, ale już po rozłożeniu anten systemu komunikacji.  Jest to dość typowy wygląd satelity typu CubeSat po umieszczeniu na orbicie.

Opublikowane przez SKA grafiki sugerują, że PW-Sat 2 może być bardzo ciekawą misją, będącą technologicznym krokiem naprzód w porównaniu z pierwszym satelitą PW-Sat. Oczywiście, jest dość prawdopodobne, że niektóre elementy tej misji doświadczą modyfikacji lub redukcji, np. ze względu na ograniczenia budżetu masowego satelity. O wszystkich pracach nad satelitą PW-Sat 2 SKA będzie informować na łamach swojej strony www.pw-sat.pl oraz na profilu Faceboook.

{module [346]}

Czy tak będzie wyglądać PW-Sat 2? / Credits - Studenckie Koło Astronautyczne Czy tak będzie wyglądać PW-Sat 2? / Credits - Studenckie Koło Astronautyczne Czy tak będzie wyglądać PW-Sat 2? / Credits - Studenckie Koło Astronautyczne Czy tak będzie wyglądać PW-Sat 2? / Credits - Studenckie Koło Astronautyczne

Comments are closed.