BRITE-TV: struktura mechaniczna satelitów BRITE

0

Nastąpiła publikacja 31. odcinka BRITE-TV. Tematem tego nagrania jest struktura mechaniczna satelitów BRITE-PL.

Projekt polskich satelitów naukowych BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz jest częścią większego programu BRITE (BRIght-star Target Explorer). Łącznie w ramach konsorcjum kanadyjsko-polsko-austriackiego BRITE na orbicie znajdzie się sześć satelitów, które będą obserwować jasne gwiazdy dla pomiarów astrosejsmologicznych. Dwa z tych satelitów – kanadyjski UniBRITE i austriacki TUGSAT-1 zostały wyniesione na orbitę 25 lutego tego roku za pomocą indyjskiej rakiety PSLV. Satelity BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz zostały zbudowane przez Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Jest możliwe, że przed końcem tego roku oba satelity znajdą się na orbicie. Teoretycznie pierwszym powinien być BRITE-PL Lem, który wraz z dwudziestoma innymi satelitami ma wystartować na pokładzie rakiety Dniepr w listopadzie tego roku. Data tego lotu nie jest pewna – pojawiła się nawet informacja o możliwym opóźnieniu startu do przyszłego roku. Z kolei BRITE-PL Heweliusz zostanie wyniesiony na orbitę 10 grudnia na pokładzie chińskiej rakiety CZ-4C, choć niedawno pojawiła się informacja o potrzebie dokończenia formalności związanych z “eksportem” polskiego satelity do Chin. Podsumowanie aktualnej sytuacji dotyczącej satelitów BRITE-PL można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule “Lem czy Heweliusz? Który pierwszy na orbicie?“.

Podczas trwania programu BRITE-PL, dr inż. Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) przedstawiał kolejne elementy i etapy budowy satelity. W trzydziestym pierwszym odcinku BRITE-TV przedstawiana jest struktura mechaniczna satelitów BRITE-PL. “Gościem” tego odcinka jest inż. Marcin Dobrowolski. Poniższe nagranie prezentuje ten odcinek BRITE-TV.

{youtube}ibRCPysfeTk{/youtube}
BRITE-TV – struktura mechaniczna satelitów BRITE-PL / Credits – Marcin Stolarski

W najbliższych miesiącach można się spodziewać publikacji kolejnych odcinków BRITE-TV. Prawdopodobnie przynajmniej jeden będzie dotyczyć umieszczenia Lema lub Heweliusza na orbicie.

(MS, CBK PAN)

{module [346]}

Comments are closed.