Nowe zdjęcie komety C/2012 S1 (ISON)

0

Kometa C/2012 S1 ISON zbliża się do Słońca i jest obserwowana regularnie przez wiele obserwatoriów naziemnych oraz tych w kosmosie. W ostatnim czasie obserwację tej komety, która zbliży się do Ziemi pod koniec tego roku, przeprowadzono również z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Badacze wykorzystali orbitalny teleskop do sfotografowania komety. Ze zdjęć wykonanych 8 maja, w momencie gdy obiekt przebywał w odległości około 649 mln km od Ziemi, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, zmontowana została krótka animacja. Kometa pędzi w kierunku Słońca z prędkością około 77 tys. km/h.

Animacja ukazuje 43-sekundowy zakres obserwacji Teleskopu Hubble’a. W tym czasie kometa pokonała dystans niemal 55 tys. km, czyli 7% dystansu jaki dzieli Ziemię i Księżyc. W porównaniu do wcześniejszych zdjęć tego obiektu zauważalny stał się lepiej wykształcony ogon, składający się z gazów i pyłów uwalnianych z lodowego jądra.

{youtube}5YAOaDBx3qo{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający ruch komety S1 ISON / Credits: youtube.com, NASAgovVideo

Kometa S1 ISON jest wystawiana na coraz większy efekt ogrzewania, w wyniku którego wzrasta współczynnik sublimowania (efektu podobnego do parowania, gdzie ciała stałe przemieniają się od razu w gaz). Obiekt z czasem będzie jaśniał, a ogon będzie stawał się coraz dłuższy. W listopadzie kometa powinna się stać widoczna gołym okiem z Ziemi, jednak do najciekawszych wydarzeń przypuszcza się, iż dojdzie na przełomie roku, kiedy to obiekt osiągnie bardzo dużą jasność (szacunki mówią nawet o -13 magnitudo, co odpowiada jasności Księżyca w pełni). Dodatkowo możliwe jest, iż przelocie komety w pobliżu Ziemi na początku przyszłego roku towarzyszyć będą spektakularne deszcze meteorów.

Kometa C/2012 S1 (ISON) odkryta została 21 września 2012 roku przez dwóch rosyjskich astronomów korzystających z obserwatorium D00 ISON-Kislovodsk Observatory (International Scientific Optical Network). Biuro Programu NEO (Near-Earth Object) agencji NASA dokonało obliczeń i stwierdziło, iż kometa ta najprawdopodobniej po raz pierwszy w swoim życiu odwiedza wewnętrzny Układ Słoneczny.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.