Elektro-L sfotografuje cień Księżyca

0

Rosyjski satelita meteo Elektro-Ł ma wykonać animację ruchu cienia Księżyca podczas obrączkowego zaćmienia Słońca.

Rosyjska agencja kosmiczna wysłuchała głosów obywateli i zgodziła się na wykonanie przez kamery satelity Elektro-Ł zdjęć cienia Księżyca przebiegającego po Ziemi.

W rosyjskich mediach społecznościowych internauci prosili Roskosmos, aby wykonać zdjęcia obrączkowego zaćmienia Słońca które będzie miało miejsce 10 maja. Władze agencji w końcu się na to zgodziły i geostacjonarny satelita meteorologiczny Elektro-Ł ma wykonać serię zdjęć cienia Księżyca przebiegającego przez powierzchnię Ziemi.

Satelita będzie wykonywał zdjęcia wschodniej półkuli co 15 minut. Cień Księżyca ma przebiegać przez Papuę-Nową Gwineę, Wyspy Salomona, i Australię. W normalnym trybie pracy wykonywane jest jedno zdjęcie co 30 minut. Umożliwi to złożenie zdjęć w animację. Obrobione zdjęcia mają być już dostępne następnego dnia.

Elektro-Ł został umieszczony na orbicie w 20 stycznia 2011 roku. Otworzył on nową generację satelitów pogodowych, która ma odtworzyć rosyjska sieć satelitów meteo. Kolejne dwa satelity mają trafić na orbitę w tym roku i w roku 2015.

(RIA Nowosti)

Comments are closed.