IRIS – misja heliofizyczna NASA

0

Na koniec czerwca 2013 zaplanowany jest start małej misji heliofizycznej NASA – Interface Region Imaging Spectrograph.

Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS) to ciekawa nadchodząca mała misja bezzałogowa amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Ta wyprawa będzie obserwować krawędź tarczy słonecznej w poszukiwaniu dynamicznych i krótkotrwałych zjawisk, zachodzących w różnych warstwach naszej Dziennej Gwiazdy.

Wiele z tych zjawisk jest wciąż niezbyt dobrze poznanych. Przykładowo, wciąż nie do końca nie jest zrozumiały mechanizm transferu energii i materii pomiędzy chromosferą a koroną słoneczną. Jest to bardzo krytyczne miejsce dla wielu zjawisk związanych z aktywnością słoneczną, takich jak koronalne wyrzuty masy, które z kolei mają wpływ na dalszy Układ Słoneczny. Uzyskane dane powinny przyczynić się także do lepszego zrozumienia niektórych mechanizmów wpływających na tzw. „pogodę kosmiczną”, kształtującą warunki w naszym Układzie Słonecznym. Misja podstawowa IRIS ma trwać dwa lata.

{module [346]}
{youtube}OJqtt9BHvt0{/youtube}

Cel obserwacji misji IRIS / Credits – NASA

IRIS jest niewielkim statkiem kosmicznym – jego masa wynosi zaledwie 167 kg, z czego 90 kg to instrumenty badawcze. Drugie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje IRIS w trakcie testów. IRIS zostanie umieszczony na orbicie heliosynchronicznej o wysokości około 600-670 km. Z uwagi na niewielkie rozmiary (ok. 1,6 x 2,1 metra, po rozłożeniu paneli słonecznych) i masę IRIS zostanie wystrzelony na pokładzie małej rakiety nośnej Pegasus-XL. Ta rakieta jest bardzo ciekawą konstrukcją, gdyż wynosi się ją podwieszoną pod samolotem L-1011 „Stargazer” na wysokość około 12000 metrów. Z tego pułapu następuje odrzucenie, a następnie odpalenie rakiety. Pegasus-XL jest zdolna do wyniesienia ponad 400 kilogramów na niską orbitę okołoziemską. Poniższe nagranie prezentuje typowy wstępny profil lotu rakiety Pegasus-XL.

{youtube}hGRGwPamVYY{/youtube}

Profil lotu rakiety Pegasus-XL / Credits – Orbital, NASA, Spaceflight101

Polecamy szczegółowe kompendium misji IRIS w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. To kompendium opisuje konstrukcję IRIS, instrumenty pomiarowe oraz cele misji.

(PFA, NASA)

{module [526]}

IRIS w trakcie testów / Credits - Lockheed Martin, NASA

Comments are closed.