Kosmos z wyboru

0

Piotr Lewkowicz, jeden z organizatorów SpaceUp Poland, jak również członek zespołu Kosmonauta.net, bierze udział w konkursie „Stypendium z Wyboru”, by móc opłacić międzynarodowe studia kosmiczne „Joint European Master in Space Science and Technology-Space Master”. Zapraszamy do zapoznania się z jego historią.

 

Piotr Lewkowicz, student Politechniki Wrocławskiej, nim dostał się na studia „Space Master” posiadał już pewien wkład w badania przestrzeni kosmicznej.  Wziął udział w prestiżowej szkole letniej Alpbach Summer School, podczas której projekt “The Investigative Tour Of URanus (iTOUR)” zrealizowany przez jego grupę został najlepiej oceniony przez organizatorów. Zdobyte doświadczenie podczas różnych warsztatów i seminariów zainspirowało Piotra wraz z grupką studentów do zorganizowania konferencji SpaceUp Poland – dotychczas największej tego typu konferencji w Polsce. Dodatkowo od niecałego roku Piotr regularnie publikuje swoje artykuły na łamach portalu Kosmonauta.net.

Studia „Joint European Master in Space Science and Technology” są międzynarodowymi studiami magisterskimi skierowanymi przede wszystkim do studentów i naukowców wszystkich dyscyplin związanych z szeroko pojętą eksploracją kosmosu. Studenci z całego świata mają szansę pobrać naukę na najlepszych uczelniach na świecie przy ścisłej współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

W celu przybliżenia najistotniejszych zagadnień związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej studia zaczynają się na Julius-Maximilians-University Würzburg (JMUW), a na 2 semestrze na Luleå University of Technology (LTU). Podczas 3 semestru studenci wybierają specjalizację, która wiąże się z kolejnym wyborem miejsca studiowania pomiędzy sześcioma europejskimi uczelniami:

  • Luleå University of Technology (LTU), Kiruna, Szwecja
  • Julius-Maximilians-University Würzburg (JMUW), Niemcy
  • Cranfield University (CU), Wielka Brytania
  • Czech Technical University (CTU), Czechy
  • Aalto University, School of Electrical Engineering (Aalto), Finlandia
  • Université Paul Sabatier Toulouse III (UPS), Francja

W zależności od wyboru na 4 semestrze tematu pracy magisterskiej student ma możliwość oprócz wyżej wymienionych uczelni studiować również na University of Tokyo (Todai) w Japonii i w Utah State University (USU) w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ścisłej współpracy samego programu z ESA jest dodatkowo możliwość odbycia praktyki w ESTEC (European Space Research and Technology Centre).

Do opisanego programu składane są aplikacje z całego świata, jednak tylko niewielka grupa studentów jest ostatecznie dopuszczana do udziału. Piotr traktuje zaangażowanie w program „Joint European Master in Space Science and Technology” za swoją życiową szansę na zdobycie specjalistycznej wiedzy. Po ukończeniu programu, zdobytą wiedzę i umiejętności chciałby wykorzystać w kształtowaniu rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego w projektach naukowo-badawczych i edukacyjno-naukowych. Wygraną ze „Stypendium z Wyboru” chce przeznaczyć na częściowe pokrycie kosztów związanych z jego studiami.

Redakcja Kosmonauta.net poleca głosować na Piotra. Można to uczynić na stronie projektu „Stypendium z wyboru”.

 

{youtube}fwOAP2Cx9L4{/youtube}

Materiał promujący Piotra Lewkowicza w konkursie o stypendium / Credits: Piotr Lewkowicz, youtube.com

Comments are closed.