Progres M-19M w drodze do stacji ISS

0

We wczesnych godzinach popołudniowych polskiego czasu, dzisiaj – 24 kwietnia, z kazachskiego kosmodromu w Bajkonurze wystartowała rakieta Sojuz-U, wynosząca statek zaopatrzeniowy Progress M-19M. Poruszając się po standardowej, 2-dniowej ścieżce podejścia, w piątek, 26 kwietna dotrze on do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostarczając zaopatrzenie dla załogi.

 

Posiadający masę nieco ponad 3 ton ładunek statku Progress, jak zwykle stanowi jedzenie, woda, tlen, paliwo i inne instrumenty, niezbędne do życia i prowadzenia badań na stacji ISS. Znajduje się tam także nowa, rosyjska bieżnia do treningu, która zastąpi wysłużoną już bieżnię TVIS.

Statek zacumuje do tylnego portu na rosyjskim module Zwiezda, od którego ponad tydzień wcześniej, 15 kwietnia, odłączył się Progress M-17M. W odróżnieniu jednak od swoich trzech poprzedników, obecny Progress przemieszcza się do ISS po standardowej ścieżce podejścia, zajmującej dwa dni lotu. Do celu powinien zatem dotrzeć w najbliższy piątek.

{module[346]}

Lot przebiegałby nominalnie, gdyby nie pewne problemy z jedną z pięciu anten automatycznego systemu cumowania o nazwie KURS. Półkolista antena nie rozłożyła się jak powinna, a odpowiada ona za wysyłanie i przechwytywanie sygnałów nawigacyjnych. Jak podaje amerykańska agencja kosmiczna NASA rosyjscy kontrolerzy próbują ocenić sytuację i wpływ braku tej anteny na proces cumowania.

W pierwotnych planach zakładano, że Progress M-19M również poleci krótszą trasą, tj. zabierającą ok. 6 godzin od startu do cumowania, podobnie jak statki M-16M, M-17M i M-19M. Nastąpiło jednak dwudniowe opóźnienie startu – z 22 na 24 kwietnia – ze względu na to, że pokrywał się on z misją Sojuza 2-1A, wynoszącą kapsułę BION-M, przeznaczoną do badań naukowych. Co istotne, lot po krótszej trasie do stacji ISS wymaga spełnienia odpowiednich warunków związanych z mechaniką orbitalną, w tym odpowiedniego położenia stacji ISS względem miejsca startu. Dlatego w tym wypadku rosyjski statek transportowy został wysłany na ściężkę podejścia zajmującą ok. 2 dni.

{module[346]}

Comments are closed.