Czy odnaleziono lądownik Mars 3?

0

Zdjęcia przesłane przez misję Mars Reconnaissance Orbiter ukazują sprzęt, który może być radzieckim lądownikiem misji Mars 3 z 1971 roku.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) krąży wokół Marsa od marca 2006 roku. Od listopada 2006 roku wykonuje regularne obserwacje Czerwonej Planety. Maksymalna rozdzielczość obrazów przesłanych przez MRO sięga 30 cm na piksel. Dzięki MRO udało się zaobserwować wiele niesamowitych zjawisk, w tym i tych związanych z ludzką eksploracją Marsa. Przykładowo, orbiter MRO fotografował lądujące na spadochronach sondy marsjańskie i ślady pozostawione przez łaziki podczas podróży po powierzchni tej planety.

Wiele wskazuje na to, że MRO odszukał teraz ślady po radzieckiej misji Mars 3 z 1971 roku. Mars 3 była pierwszą udaną próbą lądowania na Czerwonej Planecie, co nastąpiło 2 grudnia 1971 roku o godzinie 13:25 UTC. Lądowanie się powiodło i nastąpiło w obszarze Marsa o koordynatach 45 stopni szerokości południowej i 158 stopni długości wschodniej, wewnątrz krateru Ptolemaeus. Tuż po lądowaniu Mars 3 rozpoczął pracę i zaczął przesyłanie zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety. Niestety, zaledwie po 14,5 sekundach od lądowania Mars 3 zamilkł i już nigdy więcej się nie odezwał. Niemniej jednak w tym czasie zdążył przesłać część zdjęcia, którego jednak nie udało się prawidłowo zinterpretować. Czwarte zdjęcie w galerii tego artykułu przedstawia zdjęcie wykonane przez Mars 3 a trzecie – model tego lądownika.

{module [346]}

Przez kolejne dekady misja Mars 3 pozostawała zagadką. Wiele różnych orbiterów próbowało wykryć ten lądownik, jednakże jego rozmiary były zbyt małe, by udało się pozytywnie zidentyfikować sprzęt. Dopiero misja MRO pozwoliła na wykrycie lądownika misji Mars 3.

Na zdjęciach przesłanych przez MRO widać elementy, które mogły być częścią misji Mars 3. Dwa pierwsze zdjęcia w galerii tego artykułu prezentują „kandydatów” na spadochron, retrorakiety, lądownik i osłonę termiczną.

Co ciekawe, pierwsze zdjęcie wnętrza krateru Ptolemaeus, w którym wylądował Mars 3, wykonano już w 2007 roku, jednak długo trwała identyfikacja tego obrazu. Dopiero 31 grudnia zeszłego roku wybrano „obiecujących kandydatów” do sprzętu misji Mars 3. Najbardziej wyraźnym elementem sprzętu jest „kandydat” na spadochron, który ma około 7,5 metra średnicy. W pełni rozłożony spadochron misji Mars 3 miał średnicę 11 metrów, więc zaobserwowany twór rzeczywiście może być spadochronem, prawdopodobnie w poskręcanej formie. Podobnie i inne szczegóły, takie jak osłona termiczna czy ułożenie retrorakiet względem lądownika, sugerują, że to rzeczywiście może być sprzęt po misji Mars 3.

W tej chwili nie ma jeszcze „oficjalnego” potwierdzenia detekcji sprzętu po misji Mars 3, jednak wydaje się dość prawdopodobne, że MRO wykrył ten dawny radziecki lądownik.

(NASA)

{module [526]}

Elementy misji Mars 3? / Credits - NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona Model lądownika misji Mars 3 Jedyne zdjęcie przesłane przez misje Mars 3

Comments are closed.