Lot techniczny CP20 (06.04.2013)

0

Fundacja Copernicus Project przeprowadziła 6 kwietnia lot techniczny balonu stratosferycznego. Start nastąpił z lotniska aeroklubu w Kruszynie pod Włocławkiem o godzinie 11:00 CEST. (Zaktualizowane!)

Ten lot – już dwudziesty przeprowadzony przez Copernicus Project (CP), miał przede wszystkim cel techniczny. W trakcie lotu CP20 dokonano testów elektroniki – w tym odbiorników GPS, układów odcinania oraz sprawdzenia różnych typów zasilania w warunkach „near space”.  Na pokładzie gondoli tego balonu zainstalowano kilka trackerów APRS, które przemiennie nadawały lokalizację co kilkanaście sekund.

Do startu doszło o godzinie 11:00 CEST. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje balon wraz z gondolami, wykonane przez Tomasza Brola chwilę po starcie. Balon skierował się najpierw na południe, po czym około piętnaście minut po starcie zakręcił w kierunku południowo-wschodnim, a następnie wschodnim i północno-wschodnim. Maksymalna wysokość lotu wyniosła kilkanaście metrów ponad wartość 24500 m, co nastąpiło około 12:04 CEST. Od tego czasu trwało opadanie gondoli w kierunku wschodnim, a w ostatnich minutach lotu –  w kierunku południowym.

Ostatnia ramka z opadającej gondoli została przesłana o godzinie 12:35 CEST, z wysokości 266 metrów nad ziemią. Lądowanie prawdopodobnie nastąpiło kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund później. Miejsce lądowania to pole na północ od miejscowości Góra, około 20 km na północny zachód od Płońska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że (stan na 13:15 CEST), że zespół pościgowy CP zna lokalizację gondoli po lądowaniu i już niebawem do niej dotrze.

Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku godzin pojawi się więcej informacji na temat misji CP20.

Aktualizacja: około 13:20 CEST podjęto gondole po misji CP20, co można zobaczyć na drugim zdjęciu w galerii tego artykułu. Autorem zdjęcia jest Pan Maciej Jakimiec z Copernicus Project.

(CP, TB)

{module [346]}

Odzyskanie ładunku po misji CP20 / Credits - Maciej Jakimiec, Copernicus Project

Comments are closed.