A gdyby Księżyc zastąpić planetą Układu Słonecznego?

0

Jaki byłby wygląd naszego nieba, gdyby zastąpić Księżyc którąś z planet naszego Układu Słonecznego? Dzięki grafice komputerowej takie porównanie jest możliwe.

Księżyc  to jedyny naturalny satelita naszej planety. Jest także jeden z największych księżyców w naszym Układzie Słonecznym. Nasz Srebrny Glob ma 1737 km promienia i krąży w odległości 384-405 tysięcy kilometrów od Ziemi, co przekłada się na 29-34 minut kątowych wielkości dla ziemskiego obserwatora.

Pomimo swoich całkiem sporych rozmiarów, w porównaniu z planetami nasz Księżyc jest dość małym obiektem Układu Słonecznego. Jak więc wyglądałoby nasze niebo, gdyby zamiast Srebrnego Globu wstawić Marsa, Neptuna czy Jowisza? Odpowiedź można zobaczyć na poniższym nagraniu. Te wszystkie obiekty „cyfrowo” wstawiono na tę samą odległość, w jakiej Księżyc krąży od Ziemi.      

Planeta naszego Układu Słonecznego zamiast Księżyca / Credits – yetipc1

Oczywiście powyższa animacja jest jedynie uproszczonym opisem, nie pokazującym „długoterminowych” efektów. Gdyby rzeczywiście umieścić Jowisza tak blisko Ziemi, to nasza planeta stałaby się księżycem tego gazowego giganta a nie odwrotnie. Wówczas obserwowalibyśmy szereg różnych zjawisk, które nie występują na planetach – część z nich niedawno opisano (teoretycznie) dla egzoksiężyców dużych planet pozasłonecznych. Jest jednak dość prawdopodobne, że we Wszechświecie istnieją obiekty wielkości Ziemi, krążące wokół dużych planet w podobnej odległości jak nasz Księżyc wokół nas. Powyższa animacja może zatem prezentować dość podobny widok z takich egzoksiężyców.    

(YA)

Comments are closed.