Przygotowania do misji CRS-2

0

Na Ziemi oraz na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwają przygotowania do przyjęcia kapsuły Dragon w ramach drugiej misji zaopatrzeniowej Commercial Resupply Mission (CRS-2).

Po pierwszej regularnej i w „99%” udanej bezzałogowej wyprawie  zaopatrzeniowej kapsuły Dragon (oznaczenie – CRS-1) zarówno NASA jak i firma SpaceX przygotowywała się do drugiej misji tego pojazdu. Misja CRS-1 trwała pomiędzy 8 a 28 października 2012 roku i kapsuła Dragon pomyślnie dostarczyła i sprowadziła ładunek z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Po misji CRS-1 data kolejnej wyprawy zaopatrzeniowej, CRS-2, nie była jeszcze znana. Brak ustalonej daty startu miał związek m.in. z awarią jednego z silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, co wymagało szczegółowych studiów i analiz. W tej chwili prace, które wykonywała zarówno NASA jak i firma SpaceX, są już zakończone. Co ciekawe, dokładnej przyczyny awarii nie podano do publicznej wiadomości, co sugeruje, że dotyczy ona technicznych szczegółów konstrukcji silnika Merlin-1C, których firma SpaceX nie chce publicznie ujawniać.

{module [346]}

Do startu misji CRS-2 dojdzie najwcześniej 1 marca 2013 roku. Godzinę startu wyznaczono na 16:10 CET. Kapsuła Dragon zostanie wyniesiona na pokładzie rakiet Falcon 9 z wyrzutni LC-40 na przylądku Canaveral na Florydzie.

Aktualnie trwają przygotowania do startu misji CRS-2. Instalacja ładunku wewnątrz i na zewnątrz kapsuły Dragon powinna nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni. Trwają także przygotowania na pokładzie ISS – m.in. 14 lutego dokonano testu ramienia SSRMS, którego zadaniem będzie przechwycenie kapsuły Dragon podczas podejścia do Stacji. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje ramię SSRMS po teście.

Misja CRS-2 jest jedną z dwóch wypraw zaopatrzeniowych, jakie firma SpaceX planuje wykonać w 2013 roku. Oprócz tych dwóch misji może nastąpić także jedna lub nawet dwie wyprawy bezzałogowego statku Cygnus, zbudowanego przez firmę Orbital Sciences Corporation.

Comments are closed.