PTR – udany test silnika hybrydowego

0

Pomorska grupa Polskiego Towarzystwa Rakietowego przeprowadziła udany test rakietowego silnika hybrydowego. Jest to jedna z pierwszych tego typu prywatnych konstrukcji zbudowanych w Polsce.

Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) to organizacja zrzeszająca pasjonatów konstrukcji rakietowych. Kilka z rakiet PTR od zeszłego roku jest w stanie przekraczać prędkość dźwięku i sięgać pułapów rzędu 4500 metrów. Oprócz prac nad nowymi konstrukcjami rakiet, PTR dokonuje także prac rozwojowych nad nowymi napędami – między innymi napędem hybrydowym.

Rakietowy napęd hybrydowy to taki, w którym paliwo(a) występują w dwóch różnych stanach skupienia – stałym i ciekłym lub gazowym. Takie napędy teoretycznie korzystają z zalet napędów na paliwo stałe i ciekłe, przy jednoczesnym ominięciu części problemów związanych np. ze składowaniem, tankowaniem czy kontrolą procesu spalania. Dotychczas w Polsce niewiele “poza-państwowych” grup mogło pochwalić się takim osiągnięciem.

{module [346]}

Dziewiątego lutego pomorski oddział PTR dokonał testu napędu hybrydowego. Test został wykonany na specjalnie przygotowanym stanowisku, które widać w galerii tego artykułu. W tym teście wykorzystano podtlenku azotu (N2O) jako utleniacza i zbrojonej parafiny jako paliwa. W teście zużyto 3,66 kg paliwa i utleniacza, przy czym utleniacza zużyto 3,28 kg. Uzyskano następujące parametry: 6572 Ns impulsu całkowitego, 1797 Ns/kg impulsu jednostkowego i 183,2 s impulsu jednostkowego. Są to bardzo dobre wyniki, które z pewnością PTR będzie w następnych miesiącach poprawiać. Zdjęcia w galerii tego artykułu prezentują kadry z nagrania z testu napędu hybrydowego. Poniżej prezentujemy nagranie z tego testu.

{youtube}BcPD1Eo5kSM{/youtube}
Test napędu hybrydowego – 09.02.2013 / Credits – PTRakietowe

Budowę i test silnika sfinansowała firma SpaceForest, która współpracuje z PTR i zamierza rozwijać polskie technologie rakietowe.

Już w najbliższą sobotę, 16 lutego, powinno dojść do drugiego testu tego silnika rakietowego. Jest prawdopodobne, że zostanie przeprowadzona transmisja na żywo z tego testu.

(PTR)

{module [522]}

Kadr z nagrania ukazującego test napędu hybrydowego / Credits - PTR

Comments are closed.